- Скоро в града ще има и Факултет по фармация
- 300 състезатели от 40 държави дойдоха за първата международна олимпиада по изкуствен интелект
Около нова кауза се обедини Бургас в последната година – създаване на Факултет по фармация към държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Специално за факултета ще бъде построена 5-етажна сграда с модерна библиотека и аула. Средствата за проекта – близо 220 хил. лв., бяха осигурени от държавата, а преди броени дни в Бургас пристигнаха представители на Националната агенция по оценяване и акредитация.
Кметът Димитър Николов определи този момент като дългоочакван за Бургас и изрази надежда за позитивно становище на агенцията, тъй като необходимостта на региона от магистър-фармацевти е голяма, и то не само през лятото.
Факултетът по фармация ще е единствен не само за града и региона, но и за цяла Югоизточна България, а очакванията са да привлече големи фармацевтични компании.
Към момента в Медицинския колеж към университета се обучават помощник-фармацевти и въпреки че бройките са само за платено обучение, интересът е много голям. Една от причините е, че според статистиката при новозавършилите фармация има висока степен на реализация с под 1% безработица, казват от университета.
Разкриването на Факултет по фармация ще затвърди Бургас като академично средище
След създаването на Медицинския факултет, което също се превърна в кауза на местната и държавната власт, в Бургас се обучават и студенти от чужбина.
Заради големия интерес от тази учебна година почти двойно бе завишена държавната поръчка в Медицинския факултет и за първи път започна англоезиково обучение. Чуждестраранните студенти са над 100 и са от 20 държави от Европа, Азия, Африка и Северна Америка.
Много голям е интересът и към филиала на СУ „Св. Климент Охридски“, който разширява специалностите си. Два пъти се е увеличил приемът на студенти за втората му академична година, като кандидатите са и от Варна, София, Пловдив, Стара Загора и др.
Разширяването на филиала на СУ наред с присъствието на държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Бургаския свободен университет и филиала на НХА ускоряват бързото налагане на Бургас като нов университетски център.
Нещо повече – държавният университет излезе извън границите на Бургас и разкри филиал за медицински сестри в Добрич, предстои откриването на такъв и в Казанлък.
За да отговори на изискванията на непрекъснато увеличаващия се брой студенти, община Бургас
започва изграждане на високотехнологичен кампус
Модерният Студентски град ще бъде в района на Пети километър – между кв. „Изгрев“ и северния обход, и освен удобни жилища ще има високотехнологични лаборатории, зони за отдих и забавление.
Още една студентска зона в Бургас ще привлича младежи – в парка „Минерални бани“ ще бъде изграден археологически комплекс за студенти „Аквe Калиде“.
Освен сред студентите внушителен ръст се отбелязва и сред учениците в града. Рекордните 24 800 ученици от I до XII клас прекрачиха прага на училищата, привлечени от качественото образование и новата материална и учебна база.
Заради големия брой първокласници – 2050, бяха разкрити четири нови паралелки
Местната администрация продължава да надгражда училищната инфраструктура. Напълно реконструирани бяха десетки училищни сгради и пространства за спорт, изградени бяха три нови детски градини.
Започна изграждането на нов корпус на ДГ „Ален мак“ в кв. „Сарафово“, където тази учебна година отвори врати и дългоочакваният нов корпус на ОУ „Христо Ботев“.
Продължава строителството на новия корпус на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ и ПГРЕ „Георги С. Раковски“, който ще позволи преминаването на едносменен режим на обучение.
С повишаване качеството на образованието и осигуряване на модерната учебна база не закъсняха и добрите резултати в сферата на образованието.
Над 670 бургаски ученици с високи постижения в образованието, науката и изкуствата получиха грамоти от кмета Димитър Николов в навечерието на Никулден.
Като град, който поставя на първо място развитието на технологиите, обучението и образованието,
Бургас е домакин на престижни национални и международни състезания. Тази година тук се проведе първата в света олимпиада по изкуствен интелект, в която участие взеха 300 състезатели от 40 държави.
Двата български отбора спечелиха златен медал от практическия кръг и бронз от научния. Бургас бе домакин и на второто издание на големия национален форум, посветен на изкуствения интелект и социално-емоционалното учене – EduBurgas „Вдъхновители на образователни трансформации“.
Второто издание на форума бе посветено на две изключително актуални теми – „Изкуственият интелект – предизвикателства и възможности“ и „Социално-емоционално учене“.
Лектори бяха водещи експерти в областта на информационните и образователните технологии, университетски преподаватели, технологични експерти, директори на училища и педагози практици.
Участниците имаха възможност да разгледат практическите работилници, представящи всичко най-ново в тази област от компании и образователни организации.
Близо 200 деца от 24 отбора от цялата страна премериха сили във второто издание на
Световния фестивал за лего роботика
FIRST LEGO League, чийто домакин бе Бургас.
Събитието бе безплатно за всички посетители, а ключова цел на формата e насърчаване на любопитството и интереса на децата и младежите към роботиката и ефективното прилагане на знанията и уменията, придобити по време на работата им с роботите в реалния живот.