Радиото започна все повече да се превръща в телевизия и трябва да ви кажа, че поне това, което ние гледаме като „пипълметрия“, е как хората все повече се ориентират към видеоматериалите. Това каза в пресклуба на БТА в Кърджали директорът на Радио „Кърджали“ – регионална радиостанция на Българското национално радио, Красимир Ангелов, който присъства на представянето на февруарския брой на списание ЛИК, посветен на 90-годишнината на БНР.
Според него бъдещето не само на радиото, но като цяло на всички медии, е да се превръщат в платформи, пред които няма граници.
„При нас основното предизвикателство е, че ние по традиция сме много по-бързи, много по-мобилни и може да отразяваме навсякъде, а напоследък, с развитието на технологиите може включително да подаваме и картина от всяка точка в нашия регион, стига да има мобилен сигнал“, каза Красимир Ангелов.
Той подчерта, че това, което отличава БНР от много медии е обективност, достоверност и плурализъм.
„Това всъщност е бъдещето на традиционните медии – в този океан от информация, в който не се знае кое е вярно и кое не е вярно, кое е достоверно и вече идва и въпросът кое не е генерирано от изкуствен интелект, ние ще се превърнем в едни острови на достоверна информация. Острови, в които хората ще имат вяра и ще търсят информация от нас, включително и БТА, не изключвам тази първа и традиционна медия за България“, каза Ангелов.
Това, което съветва колегите си и служители в Радио „Кърджали“ е да бъдат честни със слушателите си, като една авторска медия, в която целта му е да присъстват хора с разпознаваеми за слушатели и читатели имена, на които публиката има доверие.
Той разказа истории от реалната работа на терен и сантименталните моменти в нея от това гласовете на реалните репортери да са разпознаваеми и в най-затънтените кътчета на област Кърджали и отчете, че медията, според анализите през 2023 г., е имала аудитория от около 16 хиляди слушатели във всеки един момент и дневна аудитория около 120 хиляди души, което по думите на Ангелов означава доверие.
За юбилея пожела за себе и колегите си да не се отчайват. „Мисля, че тези тежки времена, в които са поставени обществените медии в България, все някога ще преминат. Българските политици все някога ще осъзнаят, че достоверната информация е основното оръжие на демокрацията, на свободата, имунитета на обществото. За това малко търпение, времената все ще се променят и хората, които работят и в националното радио, и в националната телевизия и БТА най-после ще получат някакво достойно заплащане“, заключи Красимир Ангелов.