- Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма, това заяви президентът Румен Радев.
„Ако си спомняте големия въпрос, който поставих още със самото начало на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален. Очаквам правителството и Народното събрание да заявят ясна и еднозначна позиция, че България няма да изпраща войски“, посочи още Радев.
Припомняме: Без решение за изпращане на войски и организация на сигурността в Украйна и без ясна позиция как ще се подходи спрямо преговорите за мир, които САЩ и Русия започват – така премина срещата на част от европейските лидери в Париж, която се проведе по инициатива на френския президент Еманюел Макрон.
Въпреки призивите за изпращане на мироопазващи сили в Украйна, отправени от Франция и Великобритания, лидерите засега не постигнаха съгласие за това.
Германският канцлер Олаф Шолц определи идеята като „напълно преждевременна“ и „крайно неуместна“ преди прекратяването на военните действия.
Британският премиер Киър Стармър, който по-рано обяви готовността на страната му да изпрати войници в Украйна, каза, че това може да се случи само ако и САЩ направят същото. По думите му това е гаранция, че Русия ще се въздържа от военна агресия.
Малко преди срещата премиерът на Полша Доналд Туск отхвърли варианта Варшава да изпрати войски в Украйна. По думите му полската армия няма капацитет да отдели сили, които да пазят мира на украинска територия.
Лидерът на Дания Метте Фредериксен, която е една от най-силните поддръжници на Украйна, каза, че тепърва има твърде много детайли за уточнение, преди да може да се вземе ясно решение за изпращане на войски.
Германският канцлер Олаф Шолц, който е изправен пред национални избори в неделя, запазва дългогодишната си предпазливост относно разполагането на войски, като коментира, че дебатът е преждевременен
„В момента никой не обмисля изпращането на войски в Украйна“, каза Хосе Мануел Албарес, външен министър на Испания.
Франция има предложение да се обсъди разполагането на сили зад, а не на бъдеща линия на прекратяване на огъня в Украйна.
Темата за изпращане на войски в Украйна изникна, след като говорител на Държавния департамент на САЩ каза, че Вашингтон „очаква европейските партньори да поемат водеща роля в създаването на трайна рамка за сигурност и очаква с нетърпение техните предложения“.
А към правителствата на ЕС бяха изпратени следните въпроси на САЩ:
– Очертайте как виждате трайните гаранции от Европа, които биха послужили като достатъчно възпиращо средство срещу Русия, като същевременно се гарантира, че този конфликт ще приключи с трайно мирно уреждане?
– Кои европейски и/или трети държави смятате, че биха могли или биха участвали в такова споразумение? Има ли държави, които смятате, че са незаменими? Вашата страна желае ли да разположи свои войски в Украйна като част от мирно споразумение?
– Ако военни сили на трети държави бъдат разположени в Украйна като част от мирно споразумение, какъв според вас е необходимият размер на такава ръководена от Европа сила? Как и къде ще бъдат разположени тези сили и за колко време?
– Какви действия трябва да бъдат готови да предприемат САЩ, съюзниците и партньорите, ако Русия атакува тези сили?
– Какви, ако има такива, изисквания за подкрепа на САЩ вашето правителство би счело за необходими за участието си в тези споразумения за сигурност? По-конкретно, какви краткосрочни и дългосрочни ресурси смятате, че ще са необходими от САЩ?
– Какви допълнителни способности, оборудване и опции за поддръжка е готово да предостави вашето правителство на Украйна, за да подобри позицията си в преговорите и да увеличи натиска върху Русия? Какво още е готово да направи вашето правителство, за да увеличи санкциите си срещу Русия, включително по-стриктно прилагане на санкции?
https://epicenter.bg/