„24 часа“ и седмичникът за втората половина от живота „Клуб 100“ имат нова кампания в помощ на читателите си – персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект „Персонален НОИ“ всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в „24 часа“, „Клуб 100“ и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. „Св. св. Кирил и Методий“ №84, за „Персонален НОИ“.
Имам въпрос относно период от моя трудов стаж. Конкретно – за 18-месечен период от 01.09.2008 г. до 28.02.2010, включително. За този период в „Справката за статуса на социалното ми осигуряване“ от сайта на НОИ всеки от тези 18 месеца е маркиран със знак „+“. Също така за всеки месец в таблиците за 2008 г., 2009 г. и 2010 г. от „Справката за осигурителен стаж и доход при пенсиониране“ от сайта на НОИ е записано осигурен за пенсия при осигурителен доход от 225 лв. За този период не съм осигуряван на друго основание. В следващото приложение от сайта на НОИ – „Справката за подадени декларации за социално осигуряване на осигурено лице за периоди след 2004 г.“, за всеки от тези месеци в т. 21 на таблицата е отбелязан осигурителният доход, върху който се дължат осигурителните вноски в размер на 225 лв. В същата таблица в колоната за „Вид осигурен“ е отбелязан код на осигуряване 14 – „за работещи без трудови правоотношения“. Това е така, защото за целия този период съм работил на/по граждански договор и съм осигуряван на посочения по-горе осигурителен доход. В т. 16.7 на същата таблица няма нанесени за всички тези месеци данни за отработени часове. Нанесен е коректно в т. 16.1 броят на отработените за всеки месец дни с осигурителни вноски. На базата на тази информация моят въпрос е следният: тези 18 месеца признават ли се към осигурителния ми стаж за периода след 01.01.1997 г. и какво е тяхното въздействие върху размера на прогнозната пенсия? ИВАН ПАЛДЪМОВ
На основание разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.
Съгласно чл. 38, ал. 5 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) времето, през което лицата полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или по-голямо от една минимална месечна работна заплата за страната, след намаляване с разходите за дейността, за което са внесени или са дължими осигурителни вноски, се зачита за един месец осигурителен стаж, но за не повече от срока на договора.
Предмет на гражданския договор най-често е стока или услуга, която изпълнителят произвежда с личен труд. Следователно полученото в резултат от изпълнението на гражданския договор възнаграждение е с трудов произход или е резултат от трудова дейност. Гражданският договор и трудовият договор се характеризират с определени особености. При гражданския договор няма работодател, а възложител, няма работник, а изпълнител. Предметът на договора и условията за изпълнението му се уреждат от гражданското законодателство, а не от Кодекса на труда, поради което при осигуряването на работещите по граждански договор не се посочват отработени часове.
Повече информация за зачитането на осигурителния стаж на работещите без трудово правоотношение и документите, които е необходимо да бъдат представени в производството за отпускане на пенсия, се съдържа в чл. 41 от НПОС. На основание посочената норма осигурителният стаж и осигурителният доход на самоосигуряващите се лица, на лицата, работещи без трудово правоотношение, на управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества, както и на лицата, посочени в чл. 19 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (приета с Постановление № 30 на Министерския съвет от 2000 г.), се установяват с осигурителни книжки, в които се посочват времето, през което лицата са били осигурени, и доходът, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски. Осигурителните книжки е необходимо да бъдат заверени от контролните органи в съответното териториално поделение на НОИ.
Предвид изложеното ви уведомявам, че за времето до 1.01.2009 г. осигурителният стаж на лицата, работещи на граждански договор, се зачита само въз основа на издадени и заверени от контролните органи на НОИ осигурителни книжки.
Осигурителният стаж и осигурителният доход за времето от 1 януари 2009 г. на лицата, работещи без трудово правоотношение, и на други категории осигурени лица, посочени в чл. 41, ал. 2 от НПОС, се установяват с данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО, подавани периодично от осигурителите в Националната агенция за приходите и съдържащи се в информационната система на НОИ.
Може да се обобщи, че когато периодът, през който сте работили на граждански договор, се зачита за осигурителен стаж, той се включва в общия ви осигурителен стаж, като при изчисляване на размера на пенсията ви и по-конкретно – на индивидуалния ви коефициент за периода на работа по граждански договор се взема предвид и осигурителният доход, върху който са внесени осигурителни вноски – по осигурителна книжка до 01.01.2009 г. и по данните в информационната система на НОИ от 01.01.2009 г.