Професор д-р Айше Каяпънар от Университета по национална защита  в Анкара ща направи изследване на османските архиви за Добруджа и Добрич, обяви тя по време на международната научна конференция „Регионалните изследвания – извори, методи, перспективи”, проведена този месец в Добрич. Той се финансира

по проект „Повишаване на капацитета на музейните специалисти в РИМ-Силистра и РИМ-Добрич, чрез развитието на изследователската мрежа за регионални изследвания”, финансиран от Национален фонд „Култура”.

Exif_JPEG_420

По време на конференцията проф. д-р Айше Каяпънар представи на български език изследването си и неин докторат „Османски документи за Видин и Видински регион: представяне, състояние и теми за изследване (XV-XVIII в.).

Видин е бил столица на последното българско царство и привлича изследователски центрове като социално-икономическа, демографска и военна база. Поради този факт има множество документи от османско време, даващи значителни данни за живота на останалото в региона население през вековете. След нализането на османците в Северозападна България 298 български села се преселват на север през река Дунав във Влашко. Значителни преселвания в чужбина има и след въстанията в областта. През 15-18 век във Видинско впечатляващ брой писари са документирали разнообразни аспекти от територията, населението, неговия бит, включително поведението на мюсюлмански и християнски жени пред валията, областния управител.

Докладът на проф. д-р Айше Каяпънар за Видин и Видинско, представен на международната научна конференция в Добрич, е стабилна основа за изследване и на османските архиви с документи за Добруджа и Добрич през 15-18 век. Те ще дадат по-ясна представа за живота в Североизточна България в този период, благодарение на научната работа на професор д-р Каяпънар.

Румен Николаев