„Просвета“ стана на 80 години и това е най-голямото, най-старото и най-авторитетното българско издателство, и няма българче, което да не е държало в ръцете си книжка на издателството. Букварите, най-много са на „Просвета“ и това е от 80 години насам. Но не само букварите – от т.нар. познавателни книжки от детската градина до 12-и клас, повечето български деца и ученици учат по учебниците и помагалата на издателството „Просвета“, каза за БТА Никола Кицевски – директор на Издателската група „Просвета,“ на концерта тази вечер в зала 1 на Националния дворец на културата.
„Просвета“, водещото българско издателство за учебна литература, отбелязва своя 80-годишен юбилей, като тази вечер е кулминацията на честванията с мюзикъла „Здравей! Как си, приятелю?“ по песните на Стефан Диомов.
„Издателството „Просвета“ е основано през 1945 г. с указ на тогавашното регенство, като държавно издателство за учебници. От вече близо 15 години издателството навлиза и в електронното образование, като и в него също сме номер едно. Направили сме електронна образователна платформа, която на Франкфуртския панаир на книгата преди три години беше обявена за най-добрата образователна платформа в Европа“, каза за БТА Никола Кицевски. Нашите учебници за първи клас – комплектът ни „Голямото приключение“, също спечели награда за най-добър образователен комплект за първи клас в Европа на един от Панаирите на книгата, добави той.
Над 1000 автори работят за нас и те са утвърдени – както преподаватели и учители, така и специалисти, методисти, професори. Автори на издателството „Просвета“ през годините са били Елин Пелин, Леда Милева, проф. Любомир Андрейчин и други, каза Никола Кицевски.
В началото на концерта имаше видео, в което известни личности от различни сфери четоха откъси от буквара на издателство „Просвета“, по който са учили в първи клас. Сред тях бяха Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, учени, преподаватели, актьори и музикални изпълнители.
Водещ на събитието бе Камен Воденичаров и той каза, че са попитали 111 души – 81 деца и 30 популярни личности, какво е просвета, като имаше видеоматериал с отговорите им. Сред гостите в публиката бе и композиторът Стефан Диомов.
Кратко приветствие с видео отправи и Йоана Томова – председател на Съвета на директорите на издателство „Просвета“. Тази вечер не е просто повод да отбележим 80-годишнината на издателството, а е и възможност да изразим нашата дълбока признателност към всички учители, директори, родители, към хората, които стоят в сърцето на нашата мисия. Вече 80 години „Просвета“ има една цел – да бъде опора на българското образование, да вдъхновява и да осветява пътя към знанието, каза Томова. Тя добави, че знанието е най-ценният дар, който можем да дадем на нашите деца.
От сцената в НДК приветствие поднесе и Хелга Холткамп – председател на Европейската асоциация на европейските издатели на учебници, която е в България специално за юбилея на „Просвета“. Тя отбеляза, че издателството не само е поставило високи стандарти в областта на учебната литература, но е и много ангажирано към учениците и учителите, за които работи. Имах възможност да говоря и на 70-годишнината на издателство „Просвета“, а сега – десет години по-късно, съм поразена от това колко устойчиво, адаптивно и трайно отдадено е това издателство, отбеляза тя.
В Асоциацията на европейските издатели на учебници високо ценим партньорството си с „Просвета“, защото издателството е един от нашите най-лоялни и активни членове, и работи, за да гарантира, че българското образование остава трайно свързано в общоевропейската система, каза Хелга Холткамп. Тя припомни и за многобройните международни награди на „Просвета“.
От сцената бе съобщено, че за 80-годишнината на „Просвета“ са получени поздравителни адреси от президента Румен Радев, от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, от министър-председателя Росен Желязков, от кмета на София Васил Терзиев, от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, от министъра на културата Мариан Бачев, от ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев, от председателя на Българската академия на науките член-кореспондент Евелина Славчева, от началника на Регионалното управление на образованието в София-град д-р Ваня Кастрева, от председателя на Българската асоциация на частните училища Мария Каменова, от училища и детски градини, от издателства и от различни институции.