Промяна в пенсионния модел, повишаване на финансовата грамотност и въвеждане на мултифондов модел са основните теми, около които се обединиха Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и Боряна Симеонова, директор на пенсионноосигурителна компания „Доверие“, които участват във форума Longevity Forum, организиран от „Капитал“.
Демографията е една от основните предпоставки за проблемите пред пенсионноосигурителната система на страната, каза Зорница Русинова. В България средната продължителност на живота е 71,9 г., а средноевропейската продължителност на живота е 80,1 г., посочи тя. По думите й често основната тема в демографията е как да се повиши раждаемостта, а трябва да се обърне внимание на всички области от социално-икономическия живот – здравеопазване, образование, инфраструктура, социално включване и др. Освен по-ниската продължителност на живота, България все още е почти на дъното като нива на бедност, допълни тя. Препоръката на ИСС е намаляване на сериозните дисбаланси в отделните области на развитие, както и намаляване на дисбаланса в доходите, в достъпа до публични услуги, до образование, тъй като достъпът до тях има пряко отношение към демографската политика, допълни Русинова. По думите й образованието е прекият път към по-високите доходи, които пък гарантират по-добро качество на живот.
Категорично има нужда от повече усилия за повишаване на финансовата грамотност на населението, особено на младите хора, добави тя. Заради не добрата финансова грамотност на хората могат лесно да бъдат подведени с финансова дезинформация. Финансовата грамотност би трябвало да започне от най-ранна възраст. Образователните системи трябва да дава възможност за изграждане на такива умения, които ще подпомагат не само житейски следващото поколение, но и като стъпка към пазара за реализация на пазара. За да можем да развием добре мултифондовете, първата стъпка за България е да стане пълноправен член на еврозоната, допълни Русинова.
Необходим е широк политически и обществен консенсус по отношение на пенсионния модел, каза Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара. Разходите за стареене, разглеждани от ЕК, са разходите за пенсии, за образование, за здравеопазване и за дългосрочна грижа, а ние за тях рядко говорим съвкупно. Ровим в малки проблемчета, търсейки бързи решения, без да има системни дългосрочни решения, добави Минчева. БСК предлага увеличаване на броя на хората, които се осигуряват и в третия пенсионен стълб, защото данните към края на 2024 г. показват, че в универсалните фондове са осигурени над 4 млн. души, в допълнителните доброволни фондове – около 630 хил. души, а в професионалните схеми – под 10 хил., посочи Минчева. До края на годината очакваме доста инициативи, които да са насочени към ритейл пазара и към това как гражданите да инвестират своите спестявания и тук ролята на пенсионните фондове е доста голяма, допълни тя. За въвеждането на мултифондовата система в пенсионното осигуряване очакваме в близки години да говорим за реални действия, които да предложат на хората възможност за по-високи доходи, а мултифондовете са такава възможност, допълни Минчева. По думите й, когато се повдигне въпросът за средствата, събрани в „Сребърния фонд“, той веднага става политически.
Финансовата грамотност на европейска ниво се оценява на 18%, което означава, че само тези хора могат да възприемат и анализират финансова информация и знаят какво да правят с нея. Минчева посочи още, че предстоят срещи с ученици на тема финансова грамотност, трудов договор, банкова сметка, платежно нареждане, кредит, бърз кредит и др.
В дългосрочен план предложенията ни засягат разглеждане на системата за възможността за многократни прехвърляния на средства от един в друг фонд, а според нас би трябвало тази възможност да бъде еднократна, каза Боряна Симеонова, директор на пенсионно- осигурителна компания „Доверие“. Темата за доходите остава важна, защото в България над 90% от доходите на хората идват от заплати или пенсии, като близо 60% от доходите са от заплати, а 30% – от пенсии, допълни тя.