• Земеделски производители в Добруджа изкореняват насажденията си от лавандула

Идва ли краят на лилавата приказка? Доскоро България беше производител №1 в света на лавандулово масло, а днес пазарът е сринат. Земеделски производители в Добруджа изкореняват насажденията си от лавандула и се отказват от отглеждането на етерично-маслени култури, докато продукцията им залежава по складовете.

От 2014 година насам тази култура агресивно превземаше добруджанските полета с двойно увеличение на площите всяка година, като миналата те достигнаха 90 000 дка, въпреки предупрежденията на икономистите, че производството на етерични масла у нас е хаотично и с ниска ефективност. Днес пазарът е замрял.

“Ситуацията е доста трагична. Няколко големи фирми от бранша преди няколко години надуха един балон, който в момента се спука и се спука в тяхна полза, защото се създадоха огромни насаждения”, обясни Йордан Апостолов, земеделски производител и собственик на дестилерия за етерични масла.

С обещания за висока печалба бяха подмамени стотици малки земеделски стопани.

“250 лв. стигна преди 3 години килограм масло. Сега вече е 25 лева килограм масло! На тая цена няма как вече производителите да отглеждат лавандулови насаждения”, каза Иван Петров, производител на лавандулово масло

В някои части на добричка област вече са унищожени 2/3 от лавандуловите полета. Най-ощетени са дребните производители.

“Очаквам в следващите години да има и дестилерии, които да затворят и съответно ще се стигне до едно положение, където вече ще гледаме дали ще има движение нагоре или ще останат така нещата”, прогнозира Петър Петров, земеделски производител

Сривът на цените всъщност се наблюдава в последните 3 години.

За част от земеделците проблемът се корени в липсата на държавни помощи, а за други – в липсата на контрол върху качеството на сортовете лавандула.

Така от производител №1 на лавандулово масло в света, България е на път да превърне в бутиков производител.

Надежда Карапанчева

https://nova.bg/