Произведения на Прокофиев и Чайковски ще звучат в концерта на Симфониета Враца “От фортисимо до пианисимо”

0
94



Две произведения на руски автори „Концерт № 3 за пиано“ от Прокофиев и „Симфония № 6“ на Чайковски ще представи на последния си концерт във Враца за този полусезон Симфониета Враца. Концертът е озаглавен “От фортисимо до пианисимо” и ще бъде представен на 11 юли. За авторите директорът на културната институция и диригент на концерта Христо Павлов обясни, че „Прокофиев е надграждане на всички останали руски и френски композитори от предишните епохи, докато Чайковски сам по себе си е стълба, базата на една голяма епоха“.

Той обясни, че програмата е избрана от друг известен български диригент Константин Илиевски, който е трябвало да дирижира този концерт, но още преди половин година е станало ясно, че няма да може.

Солист в концерта на Прокофиев ще бъде Мирослав Георгиев, който живее и работи като пианист, диригент и композитор в София и в Стара Загора, а от 2024 г. e и артистичен директор на камерния състав Camerata Bulgarica.

„Има доста предизвикателства в това произведение. Като цяло Прокофиев не е много благоразположен към пианистите, въпреки, че самият той е бил пианист. Техниката му е била малко странна, ако мога така да се изразя, много обича да използва глисандовидни пасажи, което към третата част на концерта е особено видимо. Много пианисти ги свирят с глисанди, а те са написани по друг начин, но той е много труден за овладяване. Написано е не като глисандо (особен начин на изпълнение, при който обърнатата ръка се плъзга по клавишите), а като поредица от тонове, които да бъдат изсвирени с пръсти, но които създават впечатление за глисандо“, обясни Мирослав Георгиев.

По думите му сред останалите предизвикателства в произведението са и „безумни скокове, които са неудобни за изпълнение, ритмически предизвикателства, изключително фини нюанси в звукоизвличането“, които са характерни за Прокофиев като композитор. „Той е изключително деликатен композитор. При него трябва да има много повече брилянтност, чистота. Има моменти, в които, с това което е написал, той се опитва да разкаже буквално детски приказки и ако тези моменти се изсвирят така сякаш свириш Лист, или Бетовен, или Рахманинов – просто се губи ефекта“, посочи пианистът.

„Да се свирят не просто нотите, а да се свири с характер, това е сложността на Прокофиев“, посочи и диригентът Христо Павлов, допълвайки, че при другият композитор, включен в концерта – Чайковски характерът е доста по-лесен, защото е по-обемен, сменя се на няколко минути, а не на няколко секунди като при Прокофиев. По думите му Прокофиев е може би най-характеристичния композитор от големите, които постоянно се свирят.

„Той иска най-много характеристика, в него има и детски нюанси, има и това, което днес бихме нарекли театрална или филмова музика, анимация, преди те да съществуват и да се пише за тях.  Всъщност днешната музика за тези всички случаи, които казах, е взета по-буквално или завоалирано именно от композитори като Прокофиев, но той е може би най-ощетяваният, като генератор на идеи, защото детайла при него е като при най-класическите композитори Моцарт или Хайдн, но характеристиката е в най-задълбочен вид, сравнено с всеки един друг композитор, който познавам“, обясни Христо Павлов.

„На предстоящия концерт държим да изсвирим произведението на Прокофиев така както е написано и смятаме, че ще се получи доста добре и интересно за хората, опитвайки се да извадим точно всички възможни детайли, които са различни по между си“, каза още диригентът.

По думите му Симфониета Враца ще представи на своята публика в града още два спектакъла извън програмата за този полусезон. Те ще са на голямата сцена на Драматично-куклен театър Враца. Единият ще е на 17 юли и ще е с извадки от мюзикъли и оперети, и солисти от Музикалния театър „Стефан Македонски София. Другият ще е на 23 юли, когато ще бъде представена операта „Любовен еликсир“ от Доницети, заедно със солисти от Старозагорската и Пловдивска опери.



Източник БТА