Проблемът с таксите за платено обучение ще бъде решен за предстоящата академична година, каза министър Красимир Вълчев на среща със студенти

0
92



Народното събрание ще разгледа тази седмица промените в Закона за висше образование (ЗВО), с които се избягва скокообразно повишение на таксите за студентите в платено обучение. Измененията ще влязат в сила за предстоящата академична година, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с представители на Студентския съвет и на Студентския дипломатически клуб към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, която се състоя по инициатива на Министерството на образованието и науката (МОН), съобщи пресцентърът на ведомството. 

Министър Вълчев припомни, че в последните две години държавата увеличи значително субсидията за висшите училища, като повишението й беше обвързано и с компонента за качество на обучението. Той е висок при много професионални направления в Софийския университет, поради което и субсидията за висшето училище се увеличава значително. С нейния размер обаче е обвързана и таксата за студентите платено обучение, а според сега действащия Закон за висшето образование, тя следва също да се увеличи пропорционално. 

Затова бяха инициирани законодателни промени, с които таксата на студент в платено обучение да се равнява на 60% от средствата, които се предоставят за издръжка на обучението на бъдещ висшист в държавна поръчка в съответното професионално направление (а не 100%, както в момента). Друго изменение предвижда таксата на вече приетите студенти да не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.

Студентите в платена форма на обучение в Софийския университет са около 900-950, а тези в държавна поръчка – 20 000, съобщи председателят на Студентския съвет на СУ Михаела Косева. Тя изрази опасения, че от 11 юли започва записването на приетите студенти, при което те трябва да платят таксата си за първия семестър. Ако промените в закона не бъдат приети дотогава, тази такса ще бъде формирана по действащия в момента нормативен акт и ще бъде значително по-висока. Министър Вълчев се ангажира да апелира ректорите на висшите училища да не събират по-високи такси преди приемането на законовите промени. Той вече разговаря с ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев, който го увери, че няма да се взимат завишени суми от студентите. 

Министър Вълчев отбеляза, че висшето образование поскъпва навсякъде по света. По думите му обаче студентите трябва да имат предвидимост и, ако има повишение на таксите, то да бъде плавно, а не скокообразно. Това се предвижда да бъде заложено в бъдещи промени в Закона за висшето образование, отбелязват от пресцентъра на МОН.

В срещата участваха също председателят на Студентския дипломатически клуб към Софийския университет Денис Василев, представители на Студентския съвет към СУ, заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, директори на дирекции в МОН. 

Както писа БТА по-рано днес, Съветът на ректорите на българските висши училища прие становище по повод възникнало социално напрежение във връзка с регламентирането на новите размери на таксите в платените форми на обучение на студентите и докторантите, съобщиха от Управителния съвет на Съвета на ректорите.

Още преди месеци говорихме, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в закона ще доведат до това, че ще се повиши платеното обучение и ще се увеличат таксите. Това се случи и разговаряхме с народните представители, и те внесоха законопроект, каза вчера министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с ректори на университети, която се състоя във Висшето училище по телекомуникации и пощи.



Източник БТА