Прилагането на две дози ваксина в една и съща ръка засилва имунния отговор

0
5


Получаването на бустерна доза ваксина в същата ръка, в която е приложена първата доза, предизвиква по-бърз и по-силен имунен отговор и помага на организма да изгради защита по-бързо. Това установи ново изследване на австралийски учени, цитирано от Синхуа и БТА.

Откритието ще подобри стратегиите за ваксиниране и в крайна сметка ще доведе до проучването на ваксини, които се нуждаят от по-малко бустерни дози, съобщи Институтът за медицински изследвания „Гарван“ в Сидни (Garvan Institute of Medical Research).

Проучването, ръководено съвместно от „Гарван“ и Института „Кърби“ към Университета на Нов Южен Уелс (UNSW) в Сидни и публикувано в списание Cell, стига до извода, че имунната система реагира по-бързо, когато и двете дози се прилагат в една и съща ръка. Това е така, защото имунните клетки в близките лимфни възли, които са центровете на организма за борба с инфекциите, се „подготвят“ след първата доза. Когато бустерната доза пристигне на едно и също място, тези клетки се задействат и помагат за производството на по-силни антитела.

Изследователите открили този ефект първо при мишки, след което го потвърдили в клинично проучване, включващо 30 души, получили ваксината на Pfizer срещу КОВИД-19. Тези, които са получили и двете дози в една и съща ръка, са развили по-бърза и по-ефективна защита, особено срещу варианти на COVID-19 като „Делта“ и „Омикрон“.

„Това е фундаментално откритие за това как имунната система се организира, за да реагира по-добре на външни заплахи“, каза съавторът на изследването Три Фън, директор на Програмата за прецизна имунология в Института „Гарван“.

Докато и двете групи са имали сходни нива на антитела след четири седмици, групата, ваксинирани с две дози в една и съща ръка, е получила защита по-бързо, което е важно по време на пандемични огнища.

„Ако сте получили ваксините си срещу КОВИД в различни ръце, не се притеснявайте, нашето изследване показва, че с течение на времето разликата в защитата се стопява“, каза съавторът на изследването Мий Лин Муниер от Института „Кърби“. По време на пандемия обаче дори няколко дни могат да са от решаващо значение, обобщава Муниер.





Източник 24часа