• Помощникът на президента на Руската федерация Владимир Медински нарече преговорите в столицата на Турция конструктивни

„Две стъпки към“ Киев

  • Според Медински руската делегация в Истанбул е получила „ясно формулирана позиция“ от украинските колеги. Предложенията на Киев ще бъдат разгледани в близко бъдеще, докладвани на президента на Русия, след което Москва ще даде отговор.

  • Русия предприема „две стъпки за деескалация на конфликта към“ – в политически и военен план:

    – Русия предлага да се ускори евентуална среща между президентите Владимир Путин и Владимир Зеленски. Ако първоначално беше планирано лидерите да се срещнат едва след парафирането на договора на ниво външно министерство, сега тези две срещи трябва да се провеждат едновременно;

    – Руските военни ще намалят драстично активността в киевско и черниговско направление.

  • Как точно ще изглежда намаляването на военната активност в киевско и черниговско направление, все още не е известно – подробностите за руския Генщаб ще бъдат обявени след завръщането на делегацията от Истанбул. Това обаче, според Медински, не означава пълно прекратяване на военните действия.

  • Медински нарече стъпките на Москва за постигане на мир огромни и сега очаква „предстоящо движение“ от Киев. Ръководителят на руската делегация посочи, че има още много да се извърви, за да се подготви споразумение между Москва и Киев при взаимно приемливи условия.

Украински предложения

  • Позицията на Киев  предполага отхвърляне на желанието за връщане на Крим и Севастопол на Украйна със сила.

  • Украинските предложения  включват също забрана за производството и разполагането на оръжия за масово унищожение, както и забрана за разполагане на чужди военни бази на украинска територия.

  • Украйна се съгласява да определи своя неутрален и неядър статут, ако й бъдат дадени гаранции за сигурност, които „по съдържание и форма трябва да са подобни на член 5“ от Северноатлантическия договор. Той включва също военна помощ и създаване на зона, забранена за полети, след тридневни консултации за разрешаване на въпроса дипломатично.

  • Броят на поръчителите, според Киев, може да включва постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН (включително Русия), както и Германия, Израел, Италия, Канада, Полша и Турция. В същото време техните гаранции няма да важат за Крим и Донбас.

  • Киев настоява страните-гаранти не само да не пречат на евентуалното влизане на Украйна в Европейския съюз, но и да й помогнат да го направи „възможно най-бързо“.