С наличния към момента воден ресурс и с очаквания такъв се предвижда поливен сезон 2025 да протече нормално. Това заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов.
Парламентарната комисия по земеделието, храните и горите изслуша представители на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на енергетиката (МЕ) относно проблемите с напояването за земеделски нужди и обезпечаването на поливен сезон 2025 г. Изслушването е по искане на Българската аграрна камара (БАК).
На 3 април се проведе среща в Министерски съвет между представители на БАК, министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов, заместник-министъра на околната среда и водите Атанас Костадинов, както и ръководствата на „Напоителни системи“, Български енергиен холдинг (БЕХ), Електроенергиен системен оператор (ЕСО) и Националната Електрическа Компания (НЕК).
Срещата беше по повод приетата на извънредно заседание на УС на БАК декларация, с която Камарата алармира за сериозния риск пред поливния сезон 2025 г. вследствие на несъобразеното със земеделските нужди изпускане на вода от язовирите за енергийни цели и липсата на координирана политика по управление на водния ресурс.
По време на днешното заседание на парламентарната комисия съпредседателят на БАК Илия Проданов посочи, че сред най-големите постижения от последните две седмици е графикът за изпускане на води за месец април. По думите на Проданов от документа личи, че има чуваемост от гледна точка на количествата вода. Той обясни, че язовир „Белмекен“ е изцяло спрян, така че от него няма да бъдат изпуснати количества вода този месец, а от язовир „Батак“ те ще бъдат наполовина.
„Това не означава, че проблемът е решен. Диалогът трябва да продължи. Графиците за изпускане на вода през следващите месеци също трябва да бъдат изключително добре балансирани между нуждите на земеделието и енергетиката, съобразени естествено и с валежите, и с това какви количества вода се акумулират в тези язовири“, посочи Проданов. Той припомни, че поливният сезон тепърва предстои и изрази надежда комисията да остане ангажирана с този процес.
Проданов каза още, че на срещата в МС представителите на БАК са получили уверение, че „Напоителни системи“ до края на месеца ще публикува обществената поръчка за възстановяване на ключовата помпена станция на язовир „Пясъчник“, която не функционира.
Като друга важна точка той отбеляза разрешителните за водовземане – за надземни и подземни водоизточници. „Към момента разрешителните за водовземане са изключително сложна процедура за земеделските производители“, коментира Проданов, уточнявайки, че вече има работна група в МОСВ за облекчаване на тези процедури, в която се очаква да бъде включен и браншът.
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов цитира данни, според които нивото на язовир „Белмекен“ е близо 50 млн. кубика, като неговият приток само от началото на април е около 10 млн. кубика, но необходимите водни количества за нормалното протичане на поливния сезон от язовир „Белмекен“ би трябвало да бъдат около 90 млн. кубика. Министър Тахов все пак отбеляза, че се очаква значително повишение на водите през май и юни, когато е снеготопенето.
По думите му с наличния към момента воден ресурс и с очаквания такъв се предвижда поливен сезон 2025 да протече нормално. Той припомни, че водата ще се подава към земеделските производители по предварително съгласуван график, както и предните години.
Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов цитира данни, според които към днешна дата малко над 58 процента е запълняемостта на комплексните и значими язовири, което е с под 5 процента по-малко, отколкото година по-рано. Тези за питейно-битово водоснабдяване са на близо 68 процента, което в с около 2 процента по-малко спрямо същия период на 2024 година. По отношение на напояването запълняемостта към момента е близо 37 процента, което е около 7-8 на сто по-малко в сравнение с предходната година. За енергетика запълняемостта е над 72 процента, което е около 2 процента по-малко спрямо миналата година.
По думите на Костадинов в момента повишаване на обема има в 35 комплексни и значими язовира, в 10 има понижаване. Той отбеляза, че много ясно се открояват критичните точки, на които трябва да се обърне внимание. Тенденцията не е толкова обезпокоителна, но при едно условие – разумното и устойчиво управление на водите по всяко едно направление, заяви екологичният зам.-министър. Според него има много какво да бъде направено и в инвестиционен план, и по отношение на общата координация, и по отношение на приоритетите за водоползване.
Заместник-министър Костадинов каза, че работната група на МОСВ вече е разпознала седем възможни приоритета, които ще предложи за облекчаване на административната тежест при ползването на води, пише БТА.
Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов подчерта, че трите министерства работят в абсолютна синергия и в Министерството на енергетиката още от миналата година работят изключително консервативно, използвайки водните маси. Той допълни, че очакванията им са с възстановяването на още един агрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ в края на тази година да могат да се възползват от така наречената „оборотна вода“, което да спомогне за покриване на нуждите.