- Учени от Автономния университет в Барселона обясниха практиката да се забиват пирони в черепите на мъртвите в североизточната част на Иберийския полуостров през първото хилядолетие пр.н.е. Оказа се, че в различните общности този ритуал има противоположни цели.
Изследователите са изследвали седем черепа на мъже от две древни селища – Puig Castellar (Santa Coloma de Gramenet) и Ullastret (Girona). В черепите са забити дълги железни пирони, което според учените говори, че ритуалът е бил публичен. Така в Puig-Castellar черепите на непознати са използвани за демонстриране на сила и превъзходство, предполагат авторите на работата. В Ullastret черепите с пирони може да са принадлежали на почитани фигури, докато чуждестранните може да са били трофеи, смятат те.
По този начин погребалният ритуал отразява социалните и културни различия между древните общности на Иберийския полуостров, заключават авторите на изследването. Те се надяват, че изучаването на други археологически обекти ще помогне за по-доброто разбиране на социалните структури и взаимодействия в местните общности от желязната епоха, пише Journal of Archaeological Science: Reports.
По-рано, по време на разкопки в района на древния етруски град Тарквиния, беше открита подземна изкуствена пещера , стените на която бяха изрисувани с цветни фрески. Някои стенописи са добре запазени, някои изображения ще изискват реставрация. Откритието е направено под вече проучена гробница в некропола Монтерози, който е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Гробната пещера датира от средата на 5 век пр.н.е.