Днес екипажът на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421), съвместно с логистици от българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, направиха поредни товаро-разтоварни дейности, видя специалният кореспондент на БТА Милена Островска.
На НИК 421 бяха натоварени отпадъчни строителни материали, които бяха транспортирани от брега до кораба с лодки „Зодиак“ и понтонен сал. Товарът бе подреден на борда и след това се направи стандартно ежедневно поддържане на корпуса и материалната част. Хора от екипажът подпомогнаха логистиката по довършването на новия лабораторен блок на база „Св. Климент Охридски“.
На брега бяха извършени дейности по поддръжка на базата и се работи по завършването на лабораторния блок. Днес научните изследвания се правеха в района на антарктическата база.
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември. Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
БТА има Национален пресклуб на борда на кораба и за трета поредна година изпраща кореспондент до Антарктида. Материалите на пратеника на БТА Милена Островска са със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България – Антарктида / Bulgaria – Antarctica и могат да се използват от всички медии свободно с позоваване на БТА.
През юни 2023 г. БТА издаде на български и на английски език брой на списание ЛИК „До Антарктида и назад под български флаг“. През месец май 2024 г. БТА издаде брой на списание ЛИК, посветен на българската наука на Антарктида, който е свободно достъпен в електронен формат. Броят е преведен на английски и на испански език.
През февруари миналата година БТА откри Национален пресклуб и в Българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. Пресклубовете съществуват благодарение на безвъзмездната подкрепа на българския научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ и на българската база “Св. Климент Охридски” с предоставените помещения, които се прибавят към другите 40 национални пресклуба (33 в България, 6 извън страната – в съседни страни и в страни с големи български общности, и един мобилен Национален пресклуб на книгата).
Така националната информационна агенция на България дава принос към представянето на българската наука на Антарктида и изпълнява мисията си да популяризира България.
/АГ/