Овощари от Сливенско втора нощ палят огньове в градините си в опит да предпазят дръвчетата от студа

0
7



Овощари от Сливенско втора нощ палят огньове в градините си в опит да предпазят дръвчетата от студа. Това съобщи за БТА Коста Петров, председател на Сдружението „Българска праскова“ в Сливен. 

Както БТА писа, има опасност минусовите температури в региона да нанесат щети на овощните дръвчета. На 7 април валя сняг, а температурите през нощта паднаха до необичайните за сезона -3, -4 градуса, които са пагубни за овошките.

„Почти във всяко село се пали огън, каза Петров. Има случаи, в които се подават сигнали до пожарната от хора, които не знаят, че това е опит да се спаси реколтата“.

От полицията в Сливен съобщиха за такъв случай от 8 април, когато в 05:05 часа в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН)-Сливен е получен сигнал за пожар на четири места в землището на село Гавраилово. Пристигналият на място екип е установил, че сигналът е недействителен. На място се е извършвало контролирано горене с цел опазване на прасковени дръвчета от замръзване. На всички места са присъствали граждани, извършващи контрол на горенето, посочват от пресцентъра на областната дирекция.

„Палим огън, за да се получи димна завеса, която да попречи на студените въздушни маси да слязат към земята“, обясни Коста Петров.   

По думите му към този момент не може да се прецени какви щети са нанесени на дръвчетата от неблагоприятните метеорологични условия. Необходими са поне три-четири дни, за да си проличи. Очаква се комисия от местната областна дирекция „Земеделие“ да провери пораженията, но не по-рано от десет дни. Тези проверки са свързани с възможността да бъдат обезщетени стопаните със сто процента пропаднали площи.

Ще се прецени дали тази вечер отново ще се палят огньове в градините, посочи Петров и допълни, че следят прогнозата за времето. Той обясни, че има разлика в температурите в зависимост от местонахождението на градините.

Това е трета поредна година, в която сливенските овощари търпят загуби заради неблагоприятни метеорологични условия. През юни 2024 г. имаше опустошителна градушка, която нанесе големи поражения на овощните и зеленчуковите градини, както и на насаждения от слънчоглед, царевица и др. в община Сливен. В края на април миналата година, отново от градушка пострадаха полски култури и трайни насаждения в общините Твърдица и Нова Загора.

Периодът от 20 март до 5 април е рисков за овощните дръвчета в Южна България. Освен градушка, пагубна за дръвчетата е сланата в комбинация с минусови температури.

През 2023 г. стопаните се опитаха да спасят дръвчетата с т.нар. дъждуване и палене на бали слама.

В Сливенско се отглеждат близо 70 на сто от прасковените насаждения в Югоизточна България. Според агростатистиката прасковите са около 16 000 декара, около 3000 декара са насаждения със сливи и джанки, черешите са около 8000 декара.



Източник БТА