Общо 600 младежи над 14-годишна възраст са взели участие в „работилници“ за пътната безопасност, в които чрез игра заедно с експерти са разисквали пътната действителност, съобщи ръководителят на проекта „По пътя на промяната“ Румяна Георгиева на заключително събитие в София. Проектът е финансиран от Столична община по програма „София – град на младите и активните“.
Георгиева обясни как протича играта – в рамките на два часа участниците разискват различни аспекти от заобикалящата ни пътна действителност, които са представени под формата на карти. Те са с илюстрации, текст или и двете и трябва да бъдат подредени в логическа последователност, като няма вярна подредба – всичко зависи съжденията на младежите по темата, обясни Георгиева. Играта и илюстрациите са авторски, като зад тях стои екипът на „Център за учене чрез преживяване“, уточни тя. Мисията на картите е да убедят възможно най-много хора, че всяко действие или бездействие има връзка с пътната реалност в страната ни, добави Георгиева.
Тя посочи, че едни от картите, върху които организаторите са искали да насочат вниманието на учениците, са „Безразличие“ и „Премълчаването“. Много често виждаме нередности на пътя и ги подминаваме, а силата на личния пример е много голяма и младежите трябва да се научат на тази отговорност, заяви Георгиева. Имаме погрешна нагласа за чувство за вечност, всички си мислим, че на нас не може да ни се случи, коментира ръководителят на проекта.
Георгиева обясни, че по време на работилниците са задали на младежите два въпроса: „Някой някога пресичал ли е неправилно?“ и „Някой някога возил ли се е в кола без предпазен колан?“ Всички са отговорили с положително, заяви ръководителят на проекта. Тя представи и данни от проведена анкета след обученията – 94 % от младежите са отговорили утвърдително на въпрос дали тази игра има място в образователната ни система, а 80 % са казали, че биха променили нещо в поведението на си пътя.
В рамките на проекта са проведени 30 проактивни работилници в 30 паралелки в столични училища, както и в 10 младежки центъра. Друга дейност по проекта е провеждането на обучения за фасилитатори, които да водят игра „Пътят на промяната“. На събитието присъстваха представители на Столична община, образователните институции, неправителствени организации, родители и ученици.