Общо 30 млади лекари от цяла България са преминали специално обучение в практическия курс на доц. Стоян Сопотенски в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, съобщиха от лечебното заведение.
Университетската спешна болница е била домакин на хирургичен „hands on“ курс в края на тази седмица. В основата на „hands on learning“ от такова ниво е доц. Стоян Сопотенски – началник на Втора хирургична клиника в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, съобщиха от болницата.
Оттам обясниха, че водещи имена в хирургичната общност, са обучили курисистите. Това са проф. Горан Станоевич от сръбската университетска болница в Ниш, доц. Теодор Атанасов, дългогодишен кадър на болница „Пирогов“ и настоящ на болница „СофияМед“, хирургът д-р Деян Коруноски от „Пирогов“ и д-р Камен Данов – началник на Отделението по гастроентерология в „Пирогов“.
От УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ обясниха, че петимата специалисти са предоставили синтезиран вариант на своя дългогодишен опит чрез теоретична и най-вече практическа част от обучението. Те са демонстрирали на живо пред курсистите правилен хирургичен подход при няколко сложни медицински казуса.
Проф. Д-р Горан Станоевич оперира 47-годишен пациент с механичен обтурационен илеус, вследствие на авансирал карцином на сигмата. В сложната оперативна интервенция от страна на „Пирогов“ участва д-р Деян Коруноски. Към момента пациентът се възстановява нормално в постоперативен период за подобна операция, обясниха от Пирогов.
Доц. Теодор Атанасов и д-р Деян Коруноски пък са демонстрирали на живо ТЕР пластика. Двамата хирурзи са оперирали пациент на 74 години с голяма акретна ингвинална херния. Към момента пациентът се възстановява нормално. Присъстващите млади лекари са наблюдавали на живо и още две операции, но от операционната на болница „СофияМед“. Всички операции са били детайлно обяснявани от доц. Стоян Сопотенски.
Завеждащият на отделението по гастроентерология в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ д-р Камен Данов е представил „Кръвоизливи в гастроинтестиналния тракт и съвременни методи за тяхното овладяване“. Специално внимание се е обърнало на т.нар. „хибриден подход на съвместна работа на хирург с гастроентеролог.“ Представени се клинични случаи на пациенти, при които е извършвана интраоперативна ендоскопия, ехография или аблация, както и пункционни техники под ултразвуков контрол съвместно с хирургичното лечение.
Практическото обучение се реализира ползотворно на специални Meril тренажори. Те са високо поколение, което имитира човешката коремна кухина с детайлизиране на органите, поддържат широка гама от лапароскопски процедури, симулирани в реално време, предназначени са както за начинаещи, така и за опитни хирурзи, обясниха от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
БТА припомня, че в края на миналата година за първи път в България се проведе курс на Европейската асоциация на неврохирургичните общества (ЕАНС) по „Ендоваскуларна неврохирургия“. По време на него над петнадесет преподаватели от Европа и САЩ обучиха 35 млади неврохирурзи.