Община Шумен е с най-много привлечени средства от външно финансиране в областта, каза заместник-кметът Десислава Петрова

0
96



Община Шумен е с най-много привлечени средства от външно финансиране в областта Шумен, каза заместник-кметът на Община Шумен Десислава Петрова по време на местна конференция в Шумен по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК) в Националния пресклуб на БТА в града.

Тя посочи, че бюджетът на общината за 2025 година е 190 млн. лева, като към него се прибавят и средствата от европейско финансиране за близо 90 млн. лева. 

„През програмния период 2014 – 2020 година община Шумен реализира два ключови проекта, свързани с инфраструктурата в образованието. Те ще обхванат 172 ученици от малки населени места- село Марада и квартал Дивдядово. Двете училища, носещи името на Панайот Волов, бяха санирани, енергийно ефективно обновени, поставени са им системи за възобновяема енергия, сменени бяха и подовете. По този начин децата ще могат да се обучават в комфортна обстановка. Но в същото време повишихме и енергийната ефективност на сградите“, каза още зам.-кметът. 

Десислава Петрова допълни, че към настоящия момент работят по проекти в различни направления, като има забавяне по договорите от страна на Управляващия орган. Имат и разработени проекти за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. По тях трябва да бъдат санирани и обновени пет сгради в Шумен. Това са сградата на Община Шумен, сградата на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ – Шумен, сградата на Регионалния исторически музей, спортна зала „Плиска“ и сградата на кметство Мадара. Целта на тези проекти е да се постигнат индикатори, свързани с намаляването на вредните емисии, парниковите ефекти и да се постигне енергийна ефективност на сградите. 

Общата стойност на проектите е 13 млн. лева, като собственото участие на Община Шумен възлиза на близо 2 000 000 лева. 

„В момента се кандидатствали с проект по програма „Образование“, свързан с интеграция на етнически групи деца – българи, роми и деца от турски произход. Целта на проекта е те да работят заедно, да взаимодействат помежду си, да се подобри тяхната учебна ангажираност. Специфичната цел на проекта е изграждане на STEM стаи и междукултурна компетентност“, каза още Десислава Петрова. В проекта ще бъдат ангажирани 75 ученици. 

За програмен период 2014 – 2020 година Община Шумен е реализирала 13 проекта на обща стойност 38 млн. лева, като безвъзмездната финансова помощ е 35 млн. лева. Към този момент от 2021 година Общината има сключени 45 договора за 70 442 000  лева. 

Десислава Петрова обърна внимание на няколко неща, които биха могли да развиват общините в този програмен период. „Едното е свързано с продължаващо развитие на тези проекти, които сме реализирали през предходните години. Това наблюдаваме изключително много в социалната сфера. Проекти, които са изпълнявани чрез европейско финансиране, сега са държавно делегирани дейности. Другото, което е наистина необходимо в контекста на държавността ни, е законодателна промяна, която да изчисти политиките, които са свързани с оценката на финансовите корекции. Трябва и наръчниците от Управляващия орган  да бъдат своевременно давани, за да можем и ние своевременно да реагираме“, каза още Петрова и допълни, че общините са конкретен бенефициент, краен получател и използват тези средства абсолютно разумно и в полза на обществото. 



Източник БТА