Номинационната комисия може да провежда заседания и да взима решения с гласовете на не по-малко от четирима от членовете й. Това решение прие на второ гласуване парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, която обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията, внесен от Рая Назарян.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев поясни, че нито едно от предложенията, които правят те, не е в несъответствие с поетите от България ангажименти, а напротив – за да изпълним ангажиментите за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), през последните месеци сме имали интензивна комуникация с ЕК по отношение на интервенциите от наша страна по заварения проект за правила, който е бил комуникиран и изготвен преди повече от две години от правния екип на ГЕРБ, начело с Рая Назарян. Така министър Георгиев отговори на депутата Стою Стоев от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ дали има съгласуване на предложените текстове. В тази връзка комуникацията е неспирна, а по отношение на становище или някаква външно потвърждаване – знаете, че няма как комисията да се намеси пряко, да изземе правомощията на парламента, каза още министър Георгиев. Окончателното становище от страна на ЕК ще получим, когато приемем законопроекта, подадем всички документи и доказателства по отношение на второто плащане. По думите му до момента нямаме основания за притеснения по отношение на предлаганите от нас текстове. Няма как законодателство на държава членка да подлежи на предварително одобрение от съответните дирекции в ЕК, окончателната оценка се получава последващо, допълни министър Георгиев. Шест месеца сме работили по тези правила, посочи още той и допълни, че те са с оглед на това да се обезпечи законодателен процес, отговарящ на изискванията и на задачите на ПВУ. Комуникацията има, това не е самоинициатива нито на народните представители, нито на министерството, добави министър Георгиев. Официално, с подпис и печат, становище ще имаме, когато се одобри или се откаже второто плащане, посочи още той.
Стоев посочи, че една от основните задачи, поставени в ПВУ е да се създаде комисия, чиито членове са политически независими. По думите му единствената гаранция за политическа независимост за това как се избират органите остава номинационната комисия. Ние продължаваме да твърдим, че новата норма би следвало да е в правилата за избор на членовете на комисията за противодействие на корупцията и няма как да бъде в закона. Стоев посочи, че няма да подкрепят отпадането на мнозинството при гласуване в номинационната комисия, защото не са предложени допълнителни гаранции за политическа независимост на членовете на комисията за противодействие на корупцията.
Говорим за работата на номинационната комисия, в която са представители на различни държавни структури и институции, а не се избира от Народното събрание и не разбирам откъде идва изводът, че това създава опасност за тяхната политическа независимост, посочи в изказването си Николета Кузманова от парламентарната група на „Има такъв народ“. Кворум и мнозинство са въпроси, чието място е в съдържанието на закон, а не по правила, с оглед стабилитета за работата на съответната комисия. Това не е технически въпрос, а въпрос е с който ще кажем, че с този кворум и с това мнозинство се взимат решения, добави тя. В реплика към Кузманова, Стоев посочи, че това дава повод да помислим защо ЕК изисква и правилата да бъдат приети в Народното събрание. По думите му никъде в ПВУ не пише, че за да се приеме тази мярка, да има правила. Правилата от такъв тип гаранция е това, че ще има подредба на кандидатите по оценка в низходящ ред. Трябва да отбележим, че това, което казвате, за нас буди притеснение, обърна се той към Кузманова.