Днес честваме свети Николай Чудотворец и празнуваме Никулден. Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Той е покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите, на семейството и рода.
Каква е историята на Св. Николай Чудотворец?
След праведен монашески живот Св. Николай бил избран за архиепископ на гр. Мира. През целия си живот свети Николай помагал на страдащите, защитавал невинните и обидените, укрепвал слабите със словото на вярата, извършил много чудеса чрез божията благодат. Светите му мощи днес се пазят в издигната в негова чест базилика в италианския град Бари. Св. Николай е покровител на пътуващите по море, на моряците, рибарите и банкерите. Нему Бог е отредил да усмирява бурите и морските стихии и да спасява изпадналите в беда сиромаси.
Според легендата, веднъж, когато светецът плувал с лодка в морето, излезли силни вълни и пробили дъното ѝ. Св. Николай бръкнал с ръка във водата, хванал един шаран и запушил с него пукнатината. Така спасил от удавяне хората в лодката.
Кои празнуват днес?
На Никулден празнуват хората, носещи имената Никола, Николай, Никол, Николета, Николина, Нина, Нено, Ненка, Кольо. Но освен тях празник имат и моряците, рибарите, банкерите и търговците. Светецът е покровител на Бургас, затова днешният ден е почивен за града.
Какво да сложим на трапезата?
На Никулден на трапезата задължително трябва да сложим риба – най-често шаран. Обикновено го поднасяме с плънка от орехи, лук и булгур. Смята се, че колкото по-люспест е шаранът, толкова по-добре, тъй като на люспите се гледа като на богатство. Те символизират парите, което е свързано с традицията да се слага люспа от рибата на празника в портфейла. Затова и според традициите не трябва да се яде „гола“ риба, т.е. риба без люспи, защото това вещае бедност и нищета през следващата година.
При почистване на рибата люспите не трябва да падат на земята. Но ако това се случи, те не трябва да се настъпват, тъй като това вещае тежко заболяване.
Сред останалите задължителни ястия е обредната пита, която се украсява с фигури на риби, лодки или други, характерни за светията символи. Масата изобилства и от постни ястия, сред които особено място заемат бобът, чушките и сармите с ориз, тиквата, житото, булгурът. По традиция масата не се вдига цяла нощ, а костта от главата на шарана, която се счита за лековита, се съхранява. Другите кости от изядената риба се заравят в земята или се изхвърлят в течаща вода, за да бъдат закопани болестите, или отнесени от бързите води на реките. Смята се, че по този начин те няма да засегнат семейството през новата година.
На Никулден не се влиза в морето с кораби и лодки, а тези които са в морето, пускат котва на мястото, на което се намират.
На този ден семействата на рибари и моряци не работят. Според народните вярвания след Никулден се прекратява риболовът до пролетта. Рибарите не трябва да влизат в морето през този период.
Смята се, че този ден слага началото на зимата. Ако времето на празника е студено, това вещае добра реколта. Но ако е меко, това означава, че реколтата ще е слаба.