Никола Вапцаров е показал, че наистина е голям творец. Това каза директорът на Националния литературен музей (НЛМ) Атанас Капралов тази вечер в къщата музей на поета в София.
На събитието бяха отбелязани няколко повода – имен ден на поета, 115 години от рождението му, изложбата „Чака ме светът“ с експонати на музея и дарения, които са направени наскоро, както и 100 години от рождението на първия преводач на английски на Вапцаров – Питър Темпест.
Вапцаров е един поет, който аз съм обичал винаги, още от юношеството си. Има сили, които искат да принизят неговата личност, неговото творчество. Много повече са тези, които обичат него и поезията му, каза Капралов. По думите му Вапцаров става голям поет все пак благодарение на една идеология, която в голяма степен помага това да се случи, но тогава е имало и други поети, чието творчество е било показвано, но не те не са били така успешни като него.
Капралов припомни, че в онази епоха знамената са Никола Вапцаров и Пеньо Пенев. В момента, както знаете, новата конюнктура се опитва и двамата поети да ги прати в немилост. За съжаление младите не знаят почти нищо за Пеньо Пенев. Аз съм израснал с неговото слово, неговото слово е мащабно, както е мащабно словото на Никола Вапцаров, обясни директорът на НЛМ.
„Искам да ви уверя, че това е един наистина жив музей. Този музей винаги се е стремял да бъде толкова жив, колкото е жив самият Вапцаров, защото няма по-обгърнат от полемика и от любов, и от ненавист поет, който да се сравни в българската литература с Вапцаров“, каза директорът на къщата музей „Никола Вапцаров“ в София Катя Зографова.
Сред експонатите, представени тази вечер, бяха тетрадка със стихове на поета, международната награда за мир, която Вапцаров получава посмъртно, като за тази награда не е предложен от България. „Майка му получава тази награда, гълъбът на отличието е на Пабло Пикасо“, уточни Зографова.
Освен тях са изложени вестник „Кормило“ от 1936 г и книги. „Най-ценното дарение, за което искам да разкажа, са първите издания на Никола Вапцаров на английски и един страхотен фотоалбум, посветен на 50-годишнината на Вапцаров“, посочи директорът на къщата музей на поета в София.
Ивайло Диманов, Катя Зографова, Асен Масларски, Иван Есенски и Димитър Христов рецитираха стихове на Никола Вапцаров.