Тук има много интересни места за посещение – както морски курорти, така и планински паркове с изключителни гледки
В Черна гора има много интересни средиземноморски заливчета, където може да се насладите на спокойна почивка и кристална вода. Но ако ви омръзне да лежите на плажа, може да посетите красивите крайбрежни градчета по тесните им калдъръмени улички. Най-известното градче по тези места е Котор, който се намира на красивия едноименен залив на Адриатическо море.
Той е известен още като Бока Которска и почти изцяло попада на територията на Черна гора, с изключение на малка част в западния му край, където граничи с Хърватия.
Често Которският залив
е наричан най-южният
фиорд в Европа,
въпреки че подобието е по-скоро външно. Всъщност заливът представлява погълнат от морето речен каньон. Целият залив е обграден от планини, изградени от варовици.
Територията около Которския залив е населена от антични времена и пази до днес редица средновековни градове. Някои от тях като Котор, Пераст, Херцег Нови представляват и важни
туристически дестинации. Заливът Бока Которска е съставен от няколко просторни по-малки такива, съединени помежду си от тесни канали. Прието е те да се наричат с имената на най-голямото селище разположено на техния бряг. По този начин, навлизайки навътре в залива, първият се нарича Херцег Новски, по-навътре е Тиватският. След това се навлиза в по-малкия Которски и най-накрая е най-големият Рисански.
Околоността му има огромно културно и историческо значение за народите на Черна гора и Хърватия.
В района се
преплитат двата
главни клона на
християнството
Съществуват множество православни и католически църкви, някои от които и днес са места за поклонничество.
За да видите мащаба на Которския залив, задължително трябва да се качите на планините, които го обграждат.
Оттам гледката е главозамайваща. Ако са ви омръзнали морските приключения и имате интерес към красиви планински пейзажи, то трябва да посетите националния парк Дурмитор, където се намира и най-високият връх на Черна гора – Боботов Кук (2522 м). Изградени са множество планински пътеки, които са добре маркирани.
Дурмитор е в
северната част
на Черна гора
и обхваща едноименната планина, каньоните на река Тара, Сушица, Драга и високата част от платото Комарница.
Планината Дурмитор, която е част от Динарическите Алпи, е най-високата планина в Република Черна гора, а каньонът на река Тара е вторият по големина в света. Предхожда го само Гранд каньон в Аризона.
Освен с невероятно красивата си природа, дала препитание на много диви животни, Дурмитор е известен и с 18-те ледникови езера, които са разположени сред величествените зъбери на планината. Националният резерват Дурмитор е най-предпочитаната туристическа дестинация в Черна гора. Освен за истински алпинисти, дошли да покорят
най-високия връх на
планината, Боботов Кук,
парка предлага и уникални гледки за обикновените туристи. Разполага с най-различни маршрути, подходящи и за опитни катерачи, и за любители.
Планината е разположена сред обширно карстово плато, образувало се между каньоните на реките Тара и Комарница. То се намира на около 1500 метра надморска височина и заема площ от около 1000 кв. км. Природата тук е с тревист карстов релеф и има малко гори. Има множество малки планини и хълмове, сред които се издигат алпийските зъбери.
Различни са версиите за произхода на името на планината, както и на националния парк, който е кръстен на нея. Според някои етимолози Дурмитор идва от римляните и означава „спящ“, според други е свързан с келтите и би трябвало да означава „планина с вода“.