Когато говорим за езика на Кабала, вероятно в много от нас възниква асоциация за някаква тайнственост, мистериозност или нещо магическо. Някакви скрити символи и съчетания на думи, образи или  елементи на кодирани изречения или букви, имащи особено значение.  Нищо такова няма! Както знаем, езикът е средство за общуване между  хората. Разбира се, тук не става въпрос за езика като телесен орган, а за вербалната форма на общуване и предаване на информация чрез изразни средства. В ежедневието използваме още езика на музиката, езика на изкуството, дори без звуци говорим с езика на тялото, на ръцете, на очите, а за езика на любовта се казва, че  са нужни само чувства. В съвремието се появи и език на програмиране. Могат да се дадат много примери за значението на езика като форма на комуникация.

        Словото е специфична човешката връзка. Това е общуване, при което – докато едни говорят, а  други слушат,  се създава връзка между казаното и чутото. Всяка дума предава определена информация или емоция между нас, свързана с нашата  реалност. Всеки обект или състояние си има наименование и чрез словесни съчетания ние предаваме или получаваме информация за всичко, което ни заобикаля. Банално, нали?! Какво има толкова да се обяснява? Всеки ден общуваме по между си и обменяме информация за събития, взаимоотношения, обекти и действия от реалната действителност. Имаме 5 сетивни органа, мисъл и разум и чрез тези органи осъществяваме връзка с останалите. Изказваме мнения, впечатления, емоции и всичко, което е свързано с материалната ни действителност.

Кабала обаче е  наука, изучаваща висшата реалност, която е извън времето и пространството и която не може да се възприеме от 5-те ни сетивни органа. Как нещо, което не е в обхвата на нашите сетивни органи, може да се опише?  Как  да се опише тази висша реалност, която няма материални измерения? Как и по какъв начин може да се  опише нещо, което го няма в материалния ни свят? Как и по какъв начин са написани книгите, описващи силите, които ни въздействат и как ние да възприемаме написаното?

В статията „Същност на науката Кабала” е написано, че: Тази мъдрост представя себе си ни повече, ни по-малко, като ред на слизането на корените, обусловен от връзката между причините и следствията, подчиняващи се на постоянните и абсолютни закони, които са свързани помежду си и са насочени към една възвишена, но много скрита цел…”

Думите не са достатъчни, за да изразим и да предадем духовните понятия, които не са свързани с категориите време, пространство, движение, тъй като целият ни речник е пригоден за възприемане и предаване на информация на нашия материален свят. Много е трудно да се подберат изразни средства, които да обяснят преживяни чувства и емоции на човек, който не ги е изпитал. Но все пак – как е възможно да се изразят неуловимите от нашите органи чувства, как точно да се опишат, а и да се предадат на другите?

И ето тук отговор ни дава науката Кабала. Кабалистите използват така наречения „език на корените“ и „езика на клоните”. А какво означава това?

Духовният свят е коренът, а от него ние възприемаме – чрез земните ни сетива, някакъв материален отпечатък, наречен „клон“. Интересно нали?

Няма нищо в нашия материален свят, което да не води своето начало от висшата реалност и да не произтича от нея. Всеки атом, всяка частица или обект в нашия свят има прототип на духовните корени, намиращи се във висшата реалност. Коренът „заставя” съответстващия му клон/материален обект/в нашия свят да приеме своя форма и  да се сдобие със свои качества. От връзката между корена и клона кабалистите са създали словесен запас, позволяващ им да говорят за духовните корени на висшите светове, използвайки думи и словосъчетания от нашия свят. Още повече, че висшият-духовен свят е свят на сили, а не на материални обекти.

Как и какво искат  да ни предадат те?

Кабалистите ни разкриват връзката между нашето състояние и по-високото, духовно състояние. Например, играейки  с детето си, ние  го подбуждаме да направи нещо малко по-голямо, да намери начин да реши задачата, да извърши нещо ново и при това вътрешно да се обогати. Така майката, която си играе с рожбата си, се опитва да го вдигне и възпита, за да стане то по-умно, да разбира повече, да действа по-осъзнато. Тя през цялото време му дава някакви задачи, с които го учи. Разбира се, това протича подсъзнателно, на животинско ниво, но именно по подобен  начин висшата степен иска да ни възпита.

По този начин и кабалистите се отнасят към нас. Връзката на корена /висшата реалност/ с клона /нашият свят/ е позволила на кабалистите да създадат речников запас, чрез който  усещания от нас обект ни дава точно название, идващ от неговия висш корен, макар самият корен да е невъзможно да се назове с някаква дума.  Не за друго, а защото  коренът се намира над предела на нашето въображение, т.е. по-високо от нашите животински осезателни органи: зрение, слух, обоняние, вкус, осезание. Благодарение на езика на клоните, става възможно словесното обозначаване на корените.

За много хора ще възникне въпросът, ако не съществува материалният свят, как бихме общували по между си, намирайки се например само  във висшия свят? Кабалистите казват, че тогава бихме контактували един с друг посредством мисълта.

Интересното е, че кабалистите, описващи висшата реалност, се намират едновременно и в нашия, и във висшия свят. И тези, които се намират във висшия свят, имат свой речник – речник на мислите.

А езикът на клоните ни е необходим за това – поне малко да разбираме случващото се на по-високата степен, за да се уподобим  с нея.  Вероятно хора с по-голямо въображение ще си помислят, че кабалистите притежават някакви свръх сили, преминавайки от една реалност в друга. Не, те просто са се уподобили по свойства с тази реалност, усещат я и искат да ни предадат информация от нея. Други пък ще зададат въпрос, а защо ми е необходимо това? Аз си живея в моя, материалния свят, усещам го, чувствам го, разбирам го, дори понякога се чувствам добре в него – другото е неразбираемо за мен. Каква е тази по-висша степен и за какво ми е това? С какво написаното в кабалистичните книги ще ми помогне да се чувствам по-добре и да живея по-спокойно?

Ние сме като децата, постоянно се учим и развиваме. Растем и следващата,  още по-високата степен ни възпитава, показва, обяснява, дава ни пример, сила и разум, за да можем да възпроизведем това, което тя ни дава като пример. Езикът на  корените е по-висок спрямо нас и ние трябва да се вслушваме в него. Такова е нашето развитие, нашата еволюция! Искаме или не, ние се развиваме, такъв е законът на Природата!

За тази цел  от кабалистите бил създаден разговорния език, който им позволил да общуват един с друг, да говорят за духовните корени във висшите светове, но с думи и усещания от  света, в който живеем.

И това позволява на слушащия да разбере написаното за висшия корен /висшата сила/.

Такава е същността на разговорния език на кабалистите, с помощта на който техните духовни постижения се предават от един на друг, от поколение на поколение, устно и писмено. И разбирането на единия с другия се явява абсолютно достатъчно, тъй като има такава степен на точност, както при предаването на информация при научните изследвания. Тоест, в такива точни рамки, че не се  позволява да се сгреши, тъй като всеки клон посочва своя висш духовен корен. Малко е сложно, но тези, които  желаят да изучават науката Кабала, могат да преминат курс на обучение, в който опитни преподаватели от Международната академия по Кабала в България разкриват истинската същност на тази велика наука. Намираме се във време на „последното поколение”, в което изкачването на следващото ниво на развитие е неизбежно, явяващо се част от развитието на човечеството. Кризата с Covid-19 е сигнал, че светът не може да продължи своето развитието по стария егоистичен, консуматорски път. Необходима е нова парадигма и ново отношение към заобикалящата ни действителност. Езикът на Кабала ни е даден, за да разчитаме правилно написаното в кабалистичните източници и правилно да прилагаме законите на Природата.

Георги ГРАДИНАРОВ – Офис Добрич, тел. 0898731112

.