Наследствена пенсия за починал съпруг може да се вземе 5 г. преди общата възраст за пенсиониране

0
8


„24 часа“ и седмичникът за втората половина от живота „Клуб 100“ имат нова кампания в помощ на читателите си – персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).

В специалния проект „Персонален НОИ“ всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в „24 часа“, „Клуб 100“ и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.

За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. „Св. св. Кирил и Методий“ №84, за „Персонален НОИ“.

Родена съм на 12.10.1967 г. Имам 10 г. трудов стаж. Към момента не работя. Съпругът ми почина преди 8 години, на 51 години. Последно беше неосигурен. Имаше стаж около 25 години. Мога ли да получа някакъв процент от негова евентуална пенсия и кога? Не получавам вдовишка пенсия.
Нели Денева

Преживелият съпруг/съпруга има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от приложимата за него/нея пенсионна възраст (предвид ежегодното нарастване на общата пенсионна възраст, регламентирана с чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/) или преди тази възраст, ако е неработоспособен.

Жена, родена на посочената от вас дата 12.10.1967 г., навършва общата пенсионна възраст от 63 години и 6 месеца на 12.04.2031 г., което означава, че придобива право на наследствена пенсия 5 години преди тази дата – на 12.04.2026 г.

Когато починалият съпруг/съпруга не е получавал пенсия, наследствената пенсия се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право. При наличие на един наследник, който има право да получава пенсия от наследодателя, наследствената пенсия се определя в размер на 50 на сто от полагащата се лична пенсия на починалото осигурено лице.

При подаване на заявление за отпускане на наследствена пенсия от наследодател, който не е бил пенсионер с трудова пенсия, се представят документи, необходими за определяне на лична пенсия на наследодателя съобразно вида , удостоверяващи осигурителен стаж – трудови книжки, осигурителни книжки, военна книжка, удостоверение за осигурителен стаж обр. УП-3 и др. За удостоверяване на положения от наследодателя стаж се ползват и данните, подадени в информационната система на НОИ.

В случай че съпругът ви е получавал трудова пенсия, не е необходимо при подаване на заявлението за отпускане на наследствена пенсия да прилагате документи за положения от него осигурителен стаж.





Източник 24часа