Над 400 млн. лева са усвоени по програма „Региони в растеж“ за образователна инфраструктура в Южен централен район. Това каза Петя Агушева, началник отдел „Южен централен регион“ в Главна дирекция (ГД) „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по време на регионална конференция в Пловдив по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Българска телеграфна агенция (БТА) изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Конференцията се провежда в Националния пресклуб на БТА в Пловдив.
По програма „Региони в растеж“ резултатите са реално постигнати и са установени чрез физически и документални проверки, подчерта Агушева. По приоритетна ос 1 „Устойчиво интегрирано градско развитие“ в Южен централен район са изпълнени 11 проекта, свързани с образователна инфраструктура. Те са за ремонт и модернизация на сгради, включително доставка на оборудване и обзавеждане. Бенефициенти по тях са общините Пловдив, Хасково, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Асеновград, Карлово, Димитровград, Велинград и Панагюрище. Стойността на усвоените средства е над 93 млн. лева. В резултат на тези проекти общо 62 сгради са преминали през ремонти и модернизация. От тях 28 са детски градини, а 34 – училища. Над 32 хил. души ползват тази инфраструктура. Като пример в Пловдив, Петя Агушева посочи Основно училище „Любен Каравелов“ и Детска градина „Снежанка“.
По приоритета, който обхваща енергийната ефективност на сгради в по-периферните райони, са изпълнени общо седем проекта от общините Пещера, Девин, Крумовград, Свиленград и Ивайловград. Стойността им е над 4.5 млн. лева. Общо 11 са обновените сгради, от които шест са на училища. Отчита се понижаване на годишното потребление на първична енергия от обществените сгради, т.е. са спестени почти 4 млн. kWh (киловатчаса) за година и има годишно намаляване на въглеродните емисии с над хиляда тона, поясни експертът.
По приоритета „Регионална образователна инфраструктура“ се подкрепят професионалните училища. Изпълнени са общо 11 проекта, които касаят цялостна модернизация на гимназиите, включително доставка на оборудване и обзавеждане. Бенефициенти са общините Пловдив, Хасково, Кърджали, Пазарджик, Велинград и Първомай, Аграрен университет – Пловдив и Университетът по хранителни технологии. Конкретен бенефициент е и Министерството на образованието и науката (МОН), като 16 гимназии от Южен централен район са били обект на интервенция. Стойността на проектите е над 305 млн. лева. Общо 24 образователни институции са се възползвали от приоритета, като са обхванати 15 хил. лица, се разбра още от думите на Агушева.
Програмата, която набира скорост, е „Развитие на регионите“. По приоритета „Интегрирано териториално развитие на регионите“ се подкрепят интервенции в 40 градски общини за Южен централен регион, каза още Петя Агушева и добави, че от одобрените 33 концепции за интегрирани териториални инвестиции седем включват мерки в образователна инфраструктура.