Мрежата от свои хора иска грижи, за да ви помага за професионален успех

0
23


Информацията е най-ценният капитал, създайте си база данни не само с имена и контакти, но и с лични сведения

Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Преди празниците показвате уважение на деловите си партньори и не пропускате да ходите на коледните тържества, на които ви канят. Там общувате с познати колеги, създавате контакти с нови. (5 правила за успех на коледно парти с делови партньори) Нетуърквате сиреч – изграждате си мрежа от хора, които са ви полезни в работата.  („Имам човек“ – решаващ фактор за успеха)

Но нетуъркингът е успешен, ако ревниво се грижите за контактите, които сте завързали. Не чакайте да се срещнете с ценните хора чак на следващо събитие. Още на другия ден напишете имейли или се обадете по телефона. Може да припомните съществен момент от разговора, да минете на следващо, по-делово ниво или просто любезно да кажете колко се радвате, че сте се запознали, и колко интересно ви е било да поговорите.

Трябва да запазите създадените контакти и в съвсем буквален смисъл. Картонените визитни картички са един остатък от аналоговата ера, който упорито оцелява в дигиталната.

Като ходите на делови събития, събирате купища. Някои имат код и информацията лесно може да бъде вкарана в компютъра или смартфона. Но и да нямат, както е по-често, трябва да си направите труда да ги запазите, систематизирате и дори да добавите сведения. Информацията е най-ценният капитал и ако искате да успявате в работата си, ви е нужна база данни.

Колкото и да сте претрупани със задачи, с които някак трябва да успеете до Коледа, отделете време от визитките, които събирате на партита или идват заедно с честитките, да извадите, систематизирате и архивирате контактите. Изисква усилия, но само така после лесно ще намерите човек, който ви трябва.

Запишете си и допълнителна информация за него, в това число лична. Примерно научили сте в неформалния разговор, че човекът обича рок или че детето му е талантлив художник, че има куче и се прехласва по него или че мъжът й/жена му е шеф/ка на еди-коя си компания. Когато при следващ контакт успеете на място да вмъкнете нещо такова лично, той ще се поласкае, че сте запомнили, и ще улесните общуването. Няма по-добро начало за разговор от това, което човекът харесва.

Може да добавите към длъжността точно за какво отговаря. Може да отбележите с някакъв знак и колко е важен. Това понякога не си личи от изписаната титла.

Никога не знаете кой кога ще ви потрябва, затова не е прозорливо да изхвърляте визитки, дори и в момента да ви изглеждат ненужни. Но за да ги намерите, когато са ви необходими, си въведете система.

И дигиталните папки, и добрите стари класьори са варианти. Разделете ги по ясен начин и им сложете етикети. Гледайте да нямате десетина папки или класьори „Разни“, непродуктивно е.

Удобно е да редите базата данни по азбучен ред – по-добре по имената на фирмите, не на хората. Тогава по-лесно ще виждате в една компания с кого можете да се свържете, за да си свършите работата.

Създайте си навик да не мотаете визитките в джобове или чанти, а веднага след срещите да прехварляте информацията от тях и/или да ги прибирате в съответните класьори. 

Между другото, от пазенето на визитките има още една полза – често с вида си те говорят за собственика си. В големите компании обикновено са стандартизирани. Но в по-малките или при самостоятелен играч примерно картичка със злато, винетки и т.н. финтифлюшки може да ви подскаже доста за характера на човека или на фирмата.

Все пак аналоговата система си има неудобства. Най-голямото е, че можете да се затрупате и вече много трудно да намирате, каквото ви трябва.

Така че не скъпете усилия да си създадете функционална дигитална база данни и редовно да я обновявате.

А на събития, на които се срещате с много хора и събирате много картички, е удобно да използвате трик още за прибирането им. Пъхайте визитките на хората, които ви интересуват в десния джоб или преграда на чантата, останалите – в левия. След това с важните се отнесете особено грижливо при допълването на данни и подреждането.

В „Точният човек“ можете да прочетете още:

5 правила за успех на коледно парти с делови партньори

Топ 21 на новогодишни бизнес пожелания, които да не използвате

Празнични честитки за партньорите – делови етикет, който се отблагодарява

„Имам човек“ – решаващ фактор за успеха, или как да нетуърквате предколедно

Когато неочакваното връхлети, как да го опитомите и да имате успех в кариерата

Как да работите с колега параноик

10 фрази, които издават некадърния шеф

Техники да декодирате шефа – 30% от успеха ви се дължи на съвместимост с него

Печелите успех и с професионално издигане на зигзаг

15 начални симптома за бърнаут и 5 начина да го прогоните

Как да превърнете синдрома на самозванеца в професионална суперсила





Източник 24часа