Авторски филми, създадени от ученици, ще бъдат представени в Ловеч в рамките на инициативата “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”. Тя е подкрепена от европейската мрежа на културните институти EUNIC, българският EUNIC клъстер и с организатор Сдружение „Арте Урбана Колектив“, съобщават организаторите.
Младите хора ще представят свои дебютни късометражни филми и ще се включат в специални дискусии по време на инициативата “Дни за изкуство и екология”. Тя ще се състои на 14 и 15 ноември в Ловеч.
Освен прожекциите на ученическите филми, в рамките на дните, посветени на изкуството, екологията и околната среда в съответните населени места, посетителите ще могат да се включат в допълнителни активности като прожекции на специална селекция европейски филми на еко тематика, дискусии, работилници, срещи, както и да станат част от забавния научен спектакъл “Дългият път към звездите” с участието на режисьора и актьор Димитър Узунов и популярния астроном д-р Владимир Божилов.
Събития са финален етап на проекта “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”, който е започнал през март тази година и е преминал през три етапа. В първия етап учениците са гледали подбрана селекция европейски късометражни филми на екотематика. След това са се включили в кинолагери, в рамките на които са създали свои филми-есета. Третият етап – “Дни за изкуство и екология”, ангажира цялата общност в избраните населени места (Ловеч, Видин и Троян) в различни прожекции, дискусии и работилници.
На 14 ноември в кино “Космос” жителите на Ловеч ще имат възможността да присъстват на премиерата на филма, направен от ученици от града, в рамките на творческия летен лагер. След прожекцията програмата завършва с научния спектакъл “Дългият път към звездите” – оригинална продукция на „Арте Урбана Колектив“, която ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената.
По-рано същия ден, в кино “Космос”, публиката на Ловеч ще може да присъства и на документалната продукция “Аз съм Грета” с режисьор Нейтън Гросман (Германия, САЩ, Великобритания, Швеция), която проследява историята на Грета Тунберг, младата шведска активистка, превърнала се в символ на глобалното движение за климатични промени.
На 15 ноември програмата включва прожекция и работилница за най-малките (5-7 години) на тема “Париж рециклира” в Регионална библиотека “Проф. Беню Цонев”. След това в кино “Космос” е прожекцията на документалния филм “Когато доматите срещнаха Вагнер” на гръцкия режисьор Мариос Пападопулос. Филмът разказва историята на малко гръцко село, в което местните жители, водени от един всеотдаен земеделец, решават да възродят традицията на отглеждане на домати, съчетавайки земеделието с изкуство.
Проектът „Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството“ цели да вдъхнови младите хора и широката публика да разсъждават върху важни екологични проблеми чрез различни форми на изкуството, като създават свои собствени творби и участват в дискусии по темата, посочват организаторите.
Партньори на проекта “Научи, разкажи, заснеми” са Британският съвет в България, Гьоте-институт България, Институт Сервантес-София, Италианският културен институт, Посолствата на Австрия, Гърция, Словения, Полският институт, Португалският културен и езиков център „Камойш София“, Унгарският културен институт, Френският институт, Чешкият център – София, Бюро на Европейския парламент в България, Общините Видин и Троян, Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“ – Видин, СУ „Св. Климент Охридски“ – Троян, Народно читалище „Наука-1870 г.“ – Троян, Сдружение “Деветашко плато”, Областна администрация – Ловеч, Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“, Кино „Космос“.