Преди 25 години автентични фрагменти от Кехлибарената стая се завърнаха в Царско село. Те бяха предадени на Русия от германския министър на културата, съобщава кореспондентът на MIR 24 Матвей Корольов.
В средата на 90-те години на миналия век немската телевизия излъчи предаване за търсенето на Кехлибарената стая. Един от зрителите обърна внимание на приликата между домашния ѝ скрин и този, показан на екрана. Тя се обърна към журналисти. Те извършили оглед и установили, че автентичните мебели от Екатерининския дворец са били в апартамента на домакинята в продължение на няколко десетилетия.
Новината попадна в заглавията на почти всички медии. В края на краищата, оригиналните панели са били видени за последен път през 1945 г. в Кралския замък Кьонигсберг. По това време немският специалист по кехлибар Алфред Роде се опитал да го скрие от британските бомбардировки.
Когато Червената армия влезе в Кьонигсберг, Кехлибарената стая не беше открита под развалините. Повече от 80 години никой не знае къде е тя.
През 2000 г. се появява още една автентична мебел. Германското правителство конфискува от определен нотариус мозайка, наречена „Докосване и обоняние“, която той е получил от офицер от Вермахта, участвал в изнасянето на експонати от двореца Екатерина. За да проверят оригиналността му, те се свързали с Царско село. Експертизата беше поверена на Борис Игдалов.
„Казвам: „Слушайте, нямам виза, как мога да летя?“ Той казва: „Ще решим този въпрос сега.“ И през нощта, почти в 00:00 часа, откриха специално германско консулство. Консулът дойде през нощта и каза: „Знаете ли, в цялата история на руско-германските отношения това е първият подобен случай“, каза ръководителят на кехлибарената работилница в Царско село, художникът-реставратор от най-висока категория Борис Игдалов.
Майсторът потвърдил автентичността, но по това време кехлибарената работилница в Царско село вече била пресъздала мозайката.
Кехлибарената стая е открита през 2003 г. Тогава оригиналната мозайка и скрин заемат мястото си в реставрирания интериор, който е представен за 300-годишнината на Санкт Петербург. https://mir24.tv/