Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес концепция за изучаването на добродетели и религии в българските училища. Брифингът ще се състои от 12:30 ч. в Ротондата на петия етаж, в Министерството на образованието и науката (МОН), съобщи пресцентърът на ведомството.
Както писа БТА, изучаването на добродетели и религии в българските училища беше обсъдено на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката (МОН), която продължи повече от пет часа на 24 април в Националния дворец на културата. Във форума тогава участваха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители, родители и други. Сред поканените бяха и представители на гражданския сектор – неправителствени организации и други.
Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект, и ще предложим различна от сегашната – неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание. Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание в добро, каза тогава пред журналисти на дискусията министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Децата няма да учат задължително религия, а ще имат възможност да избират между програми, ще има неконфесионална програма, която ще бъде с много по-силен фокус върху етичното възпитание и възпитанието в добродетели. Разбира се, че ще има и елементи на религия, такъв има и в момента в учебниците по история или по литература, обясни тогава министър Вълчев.
„Считаме, че българската държава има моралното и всяко задължение да образова децата на своите граждани в неподправените знания и принципи на православното изповедание и духовност, които са дали толкова много на народа и държавата ни. Време е българската държава да върне православното, религиозното образование на подобаващото му място в българското училище, като се отчитат възгледите и се даде възможност на родители от други вероизповедания, или неизповядващи религия, да изберат за децата си профила на този предмет, съответстващ на ценностната им система“, заяви на дискусията на 24 април българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.
Има и негативни, но има и реакции в подкрепа на предложението за въвеждането на предмета „Добродетели и религии“. Никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен. Това, което предлагаме, не е задължителна религия, а предлагаме един допълнителен час по възпитание в добродетели, каза на 28 април пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос, свързан с това как може да се успокоят учениците и родителите по повод обявената идея за въвеждането на предмета „Добродетели и религии“.