„Медната змия“ и „Завладяването на Сибир от Ермак“ – в Третяковската галерия. Какво прави тези гигантски картини от Руския музей уникални?

0
6
  • Третяковската галерия ще покаже картини от Руския музей. В постоянните изложбени зали се помещават произведения на Василий Суриков „Завладяването на Сибир от Ермак“ и Фьодор Бруни „Медната змия“. Две мащабни картини видя кореспондентът на МИР 24 Анастасия Лиходедова.

200 килограма е теглото на кафява мечка. Същото тегло тежи и картината на Василий Суриков „Завладяването на Сибир от Ермак“. 20 души са били необходими, за да разтоварят платното от камиона и да го окачат.

„Рамката тук е тежка. Рамката е от дърво, но не само. Виждаме мазилка под формата на флорален орнамент, виждаме покритието на тази рамка“, отбеляза Татяна Городкова, главен куратор на Третяковската галерия.

Суриков рисува тази картина в продължение на четири години. Започва работа по време на пътуване до Сибир, където е очарован от живота и обичаите на местните жители. Платното изобразява битката на руския отряд, воден от Ермак, с армията на сибирския хан Кучума, която се състоя през 1582 г.

„В лявата част на картината на преден план е изобразена руската армия. Ермак в шлем и верижна поща. Известно е, че тази верижна поща му е дадена от самия Иван Грозни“, каза Татяна Юденкова, ръководител на отдела за живопис от втората половина на 19-ти – началото на 20-ти век на Държавната Третяковска галерия.

Художникът първо искаше да продаде „Завладяването на Сибир от Ермак“ на колекционера Павел Третяков, но в крайна сметка картината беше придобита от император Николай II.

„Николай II, като видя тази картина, каза, че трябва да бъде в националния музей. В този момент активно се формира бъдещият Руски музей. Никой не се противопостави на царската воля“, отбеляза Татяна Юденкова.

Друга гигантска картина пристигна от Руския музей – „Медната змия” на художника Фьодор Бруни.

Площта на картината „Медната змия” е 48 квадратни метра. Платното е транспортирано с камион. Той беше специално оборудван за транспортиране на шедьовър на руското изкуство.

„Колата е оборудвана с климатик, температурата вътре винаги се поддържа на плюс 19 градуса“, ​​каза Татяна Городкова.

Художникът Фьодор Бруни работи върху картината в Италия почти 15 години. Той взе сюжета от Стария завет. Скитайки се в пустинята, след като бяха изгонени от Египет, хората на Израел започнаха да губят вяра и да роптаят. Разгневеният Господ изпратил смъртоносни отровни змии да убиват хората. Тогава евреите започнаха да молят за прошка и Бог каза на Мойсей да направи медна змия и да я постави на знаме. Кой от ужилените, като го погледна, помоли се на Бога с истинска вяра и надежда, остана жив.

„Бруни, с характерното за него дълбоко религиозно чувство, реши да се обърне към сюжет, в който се разкрива основната идея – за греха на хората и възможността за спасение от този грях“, обясни Светлана Степанова, главен научен сътрудник в Третяковската галерия. .

Бруни дори изобразява жена си на картината.

„Образът на съпругата не е показан буквално, но има някои характеристики. В жена в бяла риза. Художниците от онова време се стремяха да бъдат исторически точни”, отбеляза Светлана Степанова.

В изложбата в Третяковската галерия можете да видите и девет емблематични творби на Фьодор Бруни. Платна от различни жанрове, повечето от които са представени от картини на религиозни и митологични теми. MIR24