Математическите ни гимназии са ключови, за да бъдем силна страна в ерата на изкуствения интелект. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с директори и учители по математика и информатика от математически и природо-математически гимназии от цялата страна. В дискусията, която се състоя в Софийската математическа гимназия (СМГ) „Паисий Хилендарски“, участваха също представители на академичната общност и на Българската академия на науките (БАН), съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Министерството на образованието и науката подготвя Национална програма за възпроизвеждане на най-добрите школи по математика, които подготвят учениците за участие в олимпиади и състезания, стана ясно по време на срещата. За целта ще бъдат отделени 1 милион лева. Идеята е най-опитните и добри преподаватели математици да предават уменията си на по-млади учители и те да продължат тяхната успешна работа в школите.
„Трябва да имаме устойчивост и най-добрите ни учители да подготвят тези, които да ги наследят и да разширят дейността им“, каза министър Вълчев. Той увери, че МОН ще задели достатъчно средства за реализиране на този приоритет. На дискусията бяха обсъдени възможностите да се намали нормативът от часове в училищата на преподавателите, които са ангажирани в тези школи, за да имат повече време да се посветят на тях. Обсъдено беше и актуализирането на параметрите в Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“.
Ще се търсят възможности за изграждане на нова математическа гимназия в София или за разширяване на базата на СМГ „Паисий Хилендарски“. Това съобщи министър Вълчев по-рано днес по време на кръгла маса в парламента на тема „Образованието на учениците в 5-7 клас на фокус“. Той посочи, че МОН вече разработва мерки за насърчаване изучаването на математика и природни науки в училищата, и за стимулиране на бъдещи студенти към тези специалности.
Както писа по-рано днес БТА, общо 20 000 зрелостници избират матура по чужд език, 2000 избират матура по математика, 200 – по физика, 200 – по химия, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на кръглата маса, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова.
/ХК/