• Ню Йорк: Изтичане на доклад от американското разузнаване за Иран проваля триумфа на Тръмп на срещата на върха на НАТО
Доклад на американското разузнаване хвърли съмнение върху ефективността на скорошните удари срещу Иран, осуетявайки плановете на Доналд Тръмп да ги представи като победа във външната политика на среща на върха на НАТО. Пентагонът твърди, че ядрената програма на Иран е била засегната само частично. Конгресът изисква обяснение, а Техеран заявява, че продължава ядрените си изследвания.

Изтекъл предварителен доклад от Агенцията за военно разузнаване на САЩ (DIA) хвърли съмнение върху твърденията на Доналд Тръмп за „победа“ след ударите по ирански ядрени обекти.

Както съобщиха CNN и The New York Times , американските удари по цели в Натанз, Фордоу и Исфахан не са унищожили ключови компоненти на иранската ядрена програма. Разузнавателни доклади сочат, че програмата е била забавена само за няколко месеца, а не спряна.

В доклада се отбелязва, че Иран е преместил част от оборудването и запасите си от обогатен уран предварително. Ударите са повредили инфраструктурата, но не са повредили дълбоки подземни съоръжения. Тези оценки противоречат на твърденията на Тръмп непосредствено след операцията, че ядреният капацитет на Иран е бил „напълно унищожен“.

 

Тръмп обвини пресата

 

Американският президент обвини CNN и New York Times в разпространение на „фалшиви новини“ и опит за саботиране на успеха му във външната политика на срещата на върха на НАТО . Специалният представител на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф нарече изтичането на информация „предателство“ и призова за разследване.

Говорителката на Белия дом Каролайн Левит заяви, че публикуваните оценки са „неточни“ и „подвеждащи за обществеността“. Тя каза, че американската операция е нанесла „опустошителен удар“ на ядрената инфраструктура на Иран и че работата по доклада продължава.

„Тази предполагаема „оценка“ е напълно погрешна и <…> беше предоставена на CNN от анонимен, нископоставен неудачник в разузнавателната общност“, каза тя.

 

Триумфът е нарушен

 

Доналд Тръмп пристигна на срещата на върха на НАТО в  Хага на 24 юни с намерението да затвърди позицията си на лидер, който „спре ядрената заплаха“. Той се надяваше да използва операцията срещу Иран като демонстрация на силата и решителността на САЩ, отбелязва NYT в своята статия. Освен това, неговата администрация активно промотира идеята, че Тръмп е основният посредник за прекратяване на огъня между  Израел и Иран.

Но оценките на разузнаването изтекоха в пресата само часове след пристигането му в Хага, подкопавайки успеха, за който той твърдеше. „Ню Йорк Таймс“ описа настроението на президента като „разбито на парчета“ – според вестника Тръмп беше бесен и решен да запази собствения си наратив на всяка цена.

„Докладът на разузнаването за  Иран съсипва победата, на която злорадстващият Тръмп се надяваше в НАТО… Когато президентът Тръмп пристигна в Холандия във вторник за годишната среща на съюзниците от НАТО, той отчаяно искаше да запази крехкото прекратяване на огъня между Израел и Иран, проклинайки и увещавайки историята да го запомни за бомбардировките на ядрените съоръжения на Иран през уикенда и посредничеството за мирно споразумение дни по-късно“, пише NYT.

След изтичането на информация, някои американски законодатели – както демократи, така и няколко републиканци – изразиха сериозна загриженост и призоваха за спешен, закрит брифинг за оценка на разузнавателната информация.

 

Конгресът изисква отчетност

 

Лидерът на демократите в Сената Чък Шумер разкритикува администрацията на Тръмп за отлагането на планиран закрит брифинг за разузнаване, съобщава Ройтерс . Той го нарече „скандално“ и подчерта, че сенаторите имат право да бъдат напълно информирани за операцията.

Сенаторите Демократическата партия Тим Кейн и Марк Уорнър , както и членове на Камарата на представителите, включително лидерът на демократите Хакийм Джефрис, Джим Хаймс и Александрия Окасио-Кортес, отправиха подобни искания. Те казват, че Конгресът не е бил правилно информиран преди началото на военната операция и че законодателите сега не разбират мащаба на удара или неговите последици.

Дори някои републиканци бяха възмутени, като сенатор Томас Маси също изрази съмнение, че Белият дом е действал в рамките на своите правомощия.

 

Иран не се отказва от ядрената си програма

 

На свой ред Техеран потвърди, че ядрените изследвания ще продължат. Според президента Масуд Пезешкиан страната е готова за ядрени преговори, но не възнамерява да се откаже от технологичното развитие. Той също така подчерта, че американските удари не са постигнали целите си и ги нарече нарушение на международното право.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че инспекторите продължават да наблюдават обекти в Иран, но достъпът до някои от тях е труден. В изявление агенцията подчерта, че трите основни ядрени обекта на Иран не са били засегнати от израелските удари.

Най-голямото ядрено съоръжение в страната в Натанз е претърпяло потвърдени щети, като видеозаписи и снимки показват стълбове дим, издигащи се от комплекса. МААЕ обаче съобщи, че не е регистрирано повишаване на нивата на радиация, публикува ГАЗЕТА .