Легендата на българския шах ГМ Васил Спасов дойде, видя и победи в Шабла

0
893

Гросмайстор Васил Спасов от Търговище спечели дванадесетото издание на традиционния международен открит фестивал по шахмат в Шабла. Той завърши със 7.5 точки от 9 възможни (6 победи, 3 равенства, 0 загуби) и еднолично изпревари конкурентите си. Втори се класира Павел Янев от Варна, който традиционно се представя успешно в нашия град и два пъти през годините е печелил турнира. Трети е Красимир Стефанов от Силистра. Призовата шестица допълват: 4. Лъчезар Йорданов (Варна), 5. Явор Николов (Бургас) и 6. Минко Шишков (Варна).
В състезанието участваха 42 шахматисти от цяла България и съседна Румъния. Бяха раздадени и специални награди в няколко категории. Класирането при ветераните е: 1. Красимир Стефанов (Силистра), 2. Сашо Николов (София), 3. Иван Иванов (Варна). Състезатели с рейтинг до 2000: 1. Явор Николов (Бургас), 2. Георги Георгиев (Варна), 3.
Даниел Стоянов (Варна). В категорията юноши/девойки до 16 години: 1. Стефан Узунов (Варна), 2. Ивелина Христова (Добрич), 3. Николай Казаков (Бургас).
Тази година турнирът събра много силен състав – Един гросмайстор, двама международни майстори и двама шампиони на страната при юношите и девойките. Спечелилият първото място гм Васил Спасов е истинска легенда от международен калибър: Световен шампион до 20 години, многократен шампион на България индивидуално и отборно, участник на няколко шахматни олимпиади, победител в много турнири по света и у нас.
Домакин на събитието бе Зеленият център, а наградите връчи Живко Янев – старши експерт младежки дейности и спорт в община Шабла. Специален плакет за дългогодишен принос към шахмата в града получи главният съдия Живко Жеков от Бургас, който през годините е неизменна част от турнирите.
„Трогнат съм от жеста. Благодаря на Деян Димитров, който всяка година ме кани за съдия и явно съм спечелил доверието му. Пропуснал съм само два или три турнира по уважителни причини – пътувания в чужбина, свързани с шаха. В Шабла винаги се провеждат много интересни и оспорвани турнири. Този път формулата без различна –
състезание за един ден и при съкратена контрола. Разходите на участниците са по-малко и съвсем нормално броят им се увеличава. Освен това, след почти три години на Ковид криза и липса на турнири, хората са зажаднели за шах“, каза Жеков.
За мен като организатор и председател на ШК „Хармония 25“ бе радост и облекчение, че турнирът бе възстановен и успешно проведен. Искам да благодаря на Община Шабла и кмета Мариян Жечев за съдействието през годините. На всички деятели и любители от общината и Каварна, които се включиха тази година и помогнаха за организацията на