Президентът на Руската киноложка федерация (РКФ) Владимир Голубев определи пет породи кучета, които са най-трудни за обучение. Това са акита, тибетски мастиф, басенджи, хъски и афганистанска хрътка. Специалистът препоръча на начинаещите да избягват тези породи, тъй като отглеждането им изисква дълбоки познания, опит и много време.
Акита
Тези кучета имат развито чувство за самочувствие, умишлени и активни. Те не са подходящи за живеене в градски апартамент. Издръжката им включва живеене в самостоятелна къща с двор. Важно е собствениците на акита да обръщат ежедневно внимание на обучението си, да осигуряват физически упражнения и дълги разходки.
Афганистанска хрътка
Породата се характеризира с повишена активност и защитни инстинкти. Те изискват опит и търпение за обучение, така че не са подходящи за начинаещи собственици на кучета.
Тибетски мастиф
Родени пазачи, мастифите са отдадени на своите стопани и са готови да защитават територията и собственика до последно. Тяхното обучение изисква уверен подход, който може да покори кучето, без да потиска волята му.
Басенджи
Тези независими и интелигентни кучета са известни със своя характер, но тяхната независимост затруднява изпълнението на команди. Обучението на басенджи изисква постоянство и специален подход.
Сибирско хъски
Хъскитата са работни кучета, които се нуждаят от дълги разходки и активни упражнения. Без подходящо внимание те могат да унищожат имущество и да придобият лоши навици.
Преди това британски експерт по кучета нарече най-лошите породи кучета за семейства с деца . Според Уил Атертън граничните коли оглавяват списъка. Тези кучета са умни, енергични и лесни за обучение. Въпреки това, техният така наречен овчарски инстинкт може да се включи и тогава те ще започнат да оприличат на „стадо“ деца – да ги гонят и да се опитват да ги хапят.