Космическият кораб „Галилео“ навлиза в орбита около Юпитер на 7 декември 1995 г.

0
21



На 7 декември 1995 г. в орбита около планетата Юпитер е изведен американският космически кораб „Галилео“. Това е първият космически кораб, който изследва атмосферата на Юпитер посредством спускаема сонда.

По информация на отдел „Справочна“ на БТА сондата „Галилео“ е изстреляна на 18 октомври 1989 г. в околоземна орбита със совалката „Атлантис“ от космическия център „Кенеди“ в щата Флорида, САЩ. Това е апарат от ново поколение, предназначен за изследване на химическия състав и физическите характеристики на планетата Юпитер и за детайлно фотографиране на спътниците му. Състои се от орбитален модул и специална сонда.

„Галилео“ излиза в орбита на Юпитер и пуска атмосферната сонда, която прониква на 156 км в атмосферния слой на планетата и остава там около 58 минути. Орбиталният модул на „Галилео“ става изкуствен спътник на Юпитер и изпълнява задачите си в продължение на осем години. На 21 септември 2003 г. мисията приключва, след като наземният контрол подава команда за спускане на сондата в атмосферата на планетата, където тя изгаря. Целта е да се избегне евентуален сблъсък с някой от спътниците на планетата и пренасянето на земни микроорганизми на повърхността им.

Бюлетините на БТА „Международна информация“ проследяват излитането на кораба „Атлантис“, достигането на сондата до Юпитер, извеждането й в орбита и последващото й изгаряне в атмосферата на планетата:

Ню Йорк, 18 октомври 1989 г. /кор. на БТА/ Със закъснение от едно денонощие поради лошото време от космическия център „Кенеди“ във Флорида стартира космическият кораб за многократно използване „Атлантис“. Неговата задача е да изпрати към планетата Юпитер космическата сонда „Галилей“ , която тежи 2,5 тона. Научният проект, чието осъществяване струва 1,4 милиарда долара, предвижда сондата да достигне през декември 1995 г. най-голямата планета на Слънчевата система и да остане 22 седмици в орбита около нея. Космическата „совалка“ излетя с екипаж от пет души.

***

Ню Йорк, 19 октомври 1989 г. /БТА/ Екипажът на американския космически кораб за многократно използване „Атлантис“ изведе днес в орбита междупланетната автоматична станция „Галилей“, чиято цел е да достигне и разбули тайните на планетата Юпитер. Космическата одисея на „Галилей“ ще продължи шест години. Учените очакват през 1996 година, когато „Галилей“ достигне до Юпитер, да получат висококачествени снимки на една от най-слабо проучените планети от Слънчевата система.

***

Ню Йорк, 7 декември 1995 г. /БТА/ Космическа мини сонда бе спусната с парашут от сондата „Галилей“ в атмосферата на Юпитер и успешно установи връзка с кораба-майка. Конусовидният апарат, тежък 338 кг., навлезе тази нощ в атмосферата на планетата със скорост 170 км/ч., съобщи лабораторията на НАСА в Пасадена, Калифорния. Сондата ще може да предава електронна информация на „Галилей“ най-много 70 минути, преди да бъде смазана от атмосферното налягане, 20 пъти надвишаващо земното. Благодарение на „самоубийствената“ й мисия ще бъдат получени първите сведения за вътрешността на най-голямата планета от Слънчевата система, които може би ще разбулят тайната на зараждането й.

Първите записи ще достигнат до Земята най-рано на 14 декември, поради интервала, необходим на „Галилей“, за да ги обработи и предаде. Но учените са чакали толкова дълго, че още седмица или две нямат значение за тях, отбелязва АП. Проектът „Галилей“ стартира през 1977 г., а самият полет на космическия апарат започна преди шест години.

***

Юпитер – сонда

Вашингтон, 10 декември 1995 г. /БТА/ Учените от НАСА съобщиха, че са получили първите данни от космическата сонда „Галилей“, която след шест години полет достигна орбитата на Юпитер. Данните, които се получават от разстояние 3,7 милиарда километра, ще дадат на учените уникална информация за атмосферата на Юпитер, за състава, климата и времето на планетата.

***

Сондата Галилей прекрати съществуването си, навлизайки в плътните слоеве на атмосферата на Юпитер

Вашингтон, 22 септември 2003 г. /БТА/ Американската космическата сонда Галилей приключи успешно мисията си вчера, като навлезе в плътните слоеве на атмосферата на Юпитер и изгоря, съобщиха световните агенции.

До последния момент от мисията си, започнала през 1989 г., Галилей изпращаше на земята данни за най-голямата планета на Слънчевата система. В 19:43 часа по Гринуич сондата изпрати последния си сигнал до изследователския център в Пасадена, Калифорния.

Галилей е обиколила 34 пъти Юпитер след установяването си на орбита през 1995 г., когато получи първата научна информация за атмосферата на планетата чрез спускане на малка сонда. Сондата е изминала общо 4,6 милиарда км и е предала на Земята огромно количество информация, включително 14 хиляди снимки на планетата Юпитер и нейните луни. Галилей откри доказателства за наличието на океани от солена вода под повърхността на луните Европа, Ганимед и Калисто, и изследва вулканичната активност на луната Ио.

В периода от 1995 г. до 2003 г. „Галилео“ обикаля 34 пъти планетата Юпитер, като изминава общо 4,6 млрд. км и предава огромно количество информация, включително 14 000 снимки на планетата и нейните луни. „Галилео“ открива доказателства за наличието на океани от солена вода под повърхността на луните Европа, Ганимед и Калисто, и изследва вулканичната активност на луната Йо. Мисията на „Галилео“ приключва успешно на 21 септември 2003 г., когато навлиза в плътните слоеве на атмосферата на Юпитер и изгаря.



Източник БТА