Корейски ракети, използвани от Русия срещу Украйна, са произведени в западни страни

0
6


Севернокорейски ракети, изстреляни по Украйна, работят с електроника, произведена в западни страни, включително в Европа и САЩ, показва анализ на CNN, след като екип на медията е получил рядък достъп до отломките от такива оръжия.

Украйна е засегната от увеличаващ се брой ракетни атаки, от които около една трета използват севернокорейски оръжия, които пък могат да летят единствено благодарение на западна електроника, получена въпреки санкциите, посочват украински военни представители.

Според украински военен служител Русия е изстреляла около 60 севернокорейски ракети KN-23 по Украйна през тази година. Това представлява почти една трета от 194-те балистични ракети, изстреляни до момента през 2024 г., според данни на CNN за атаките, публично признати от украинските военновъздушни сили.

Август и септември бележат рязко увеличение на балистичните ракетни атаки, когато Украйна за първи път публично оповести за използването на KN-23 (балистични ракети с малък обсег на действие). „От пролетта насам наблюдаваме, че Русия значително увеличава използването на балистични ракети и ударни дронове срещу Украйна, докато употребата на крилати ракети намалява“, заяви пред CNN Юрий Игнат, временно изпълняващ длъжността ръководител на комуникациите на украинските военнновъздушни сили.

Тези по-малко усъвършенствани ракети са част от нарастващата подкрепа на Северна Корея за Москва, която включва и около 11 000 севернокорейски войници, разположени в региона Курск на Русия.

С нарастващата роля на севернокорейските ракети, украински служители са предоставили на CNN достъп до фрагменти от отломките на оръжията, които показват, че електронните компоненти в техните системи за управление са произведени или проектирани в САЩ и Европа.

Според последен доклад на гражданска организация Независимата антикорупционна комисия на Украйна (НАПО) критични компоненти, използвани в севернокорейските ракети, се произвеждат от девет западни производители, включително компании в Съединените щати, Холандия и Обединеното кралство. Някои части от ракетите KN-23/24, които те са анализирали, са произведени още през 2023 г., което предполага бърз канал за доставки към Северна Корея.

Екипът на медията е посетил и склад в Украйна с повредени дронове и изгорели части от ракети „Шахед“, „Искандер“ и „KN-23, в който украински разследващи проучват отломките.

„Всичко, което служи за насочване на ракетата, за да я накара да лети, са чуждестранни компоненти. Цялата електроника е чуждестранна. Няма нищо корейско в нея“, казва Андрей Кулчицки, ръководител на Военната изследователска лаборатория на Научноизследователския институт по съдебна експертиза в Киев. „Единственото корейско е металът, който бързо ръждясва и корозира,“ добави той.

Украински служител от разузнаването на отбраната, пожелал анонимност, добавя, че разследванията им са затруднени от увреждането на фрагментите от ракетите, но все пак е възможно да се установи, че „по-голямата част компонентите са западни. Вероятно 70% са американски, от известни компании […] Използват се и компоненти, произведени в Германия и Швейцария.“

Доклад, публикуван по-рано тази година от базираната в Обединеното кралство изследователска организация Conflict Armament Research (CAR), установи, че 75% от компонентите в една от първите севернокорейски ракети, използвани за нападение срещу Украйна, са от компании, базирани в САЩ, пише dir.bg.

Според експерти по проследяване на оръжия, няма надеждна информация за начина, по който компонентите попадат в Северна Корея. Всички знаци сочат към Китай като вероятен канал. „Успяхме да проследим част от тези компоненти и последните известни притежатели са китайски компании“, казва Дамиен Сплийтерс, заместник-директор на операциите в CAR, която работи по независимото документиране на отклонени оръжия. Това означава, че китайски фирми са закупили компонентите от производители и поредица от посредници.

CAR следва политика да не „назовава и опозорява“ конкретни производители, тъй като няма доказателства, че фирмите умишлено са изпратили частите в Северна Корея. „Някои части от тези компоненти могат всъщност да бъдат фалшиви и произведени в Китай“, казва Виктория Вишниевска, старши изследовател в НАПО. „Но не можем да сме на 100% сигурни“, добавя тя, а компаниите не са отговорили на запитванията.

Един производител е успял да предостави на НАПО доказателства, че компонент с ниска стойност, намерен в севернокорейска ракета, е фалшификат. Междувременно Вишниевска каза, че някои производители предпочитат да не предприемат мерки за по-добър контрол на изнасяните стоки, тъй като това увеличава разходите им.

CAR и други експерти считат, че компаниите посредници, а не производителите са основният проблем. Компонентите от над 250 компании са идентифицирани в севернокорейски ракети. Повечето от тази електроника се продава на пет основни дистрибутори, базирани в САЩ и Канада. Затова призивът е към политиците за повече усилия за регулиране на дистрибуторските компании.

Според украински служители лошото изпълнение на санкционния режим от страна на западните нации е един от основните проблеми. Владислав Власюк, комисар на президента на Украйна по санкционната политика, изрази надежда, че новата администрация на Доналд Тръмп ще потърси по-голям контрол над незаконната търговия.

„Нито една производствена единица не е била държана отговорна за доставките до момента,“ казва той. Но ако на някой от производителите бъде потърсена отговорност за за количеството микроелектроника, открито, например в руски ракети, ударили Украйна, те биха започнали да правят много повече в това отношение.“

Това съвпада с мнението на Постоянната подкомисия на Сената на САЩ по разследванията, която по-рано тази година критикува американските производители, че не правят достатъчно, за да проверяват потенциалните купувачи.





Източник 24часа