В рамките на една година, след приемането на текстовете за отнемане на автомобили, случаите на заловени зад волана след употреба на алкохол с над 1,2 промила са 549 по-малко. Случаите след употреба на наркотици са с 901 по-малко, 1050 са по-малко каращите без книжка. Това каза депутатът от „Възраждане“ Петър Петров. Той участва в кръгла маса в София на тема: „Борбата срещу шофирането в нетрезво състояние и конфискацията на превозни средства. Ефективни мерки срещу шофирането в нетрезво състояние и законови санкции и последствия“, чиито организатори са Европейският център за транспортни политики и Сдружение „Ангели на пътя“.
Катастрофите са с близо 11 на сто по-малко, има спад на загиналите с 11 процента, каза той.
Калин Стоянов, депутат от „ДПС-Ново начало“ и бивш министър на вътрешните работи заяви, че борбата с пътния травматизъм е била сред приоритетите му. Според него мярката за отнемане на автомобили на употребили алкохол и наркотици шофьори е работеща. Има спад на заловените с алкохол и наркотици след влизането в сила на тази мярка. Важно е не къде ще стоят отнетите коли, а че има спад на случаите на пътя, каза Стоянов.
Изумен съм, че някои иска „да събори“ тази мярка в момента. Тези, които обжалват мярката, трябва да се срещнат с майките на загинали деца, каза още Калин Стоянов. Той се обяви за тежки санкции, които обаче да бъдат събирани. В момента има 40 процента ръст на събраните глоби, отчете Стоянов, но според него има и случаи на немарливост в системата на МВР.
Ще изпълняваме закона, какъвто е написан, дори когато в някои случаи това е „за съжаление“, каза заместник-началникът на „Пътна полиция“ в Националната полиция Мария Ботева. В МВР има достатъчно отговорни и достойни хора, които работят по разследването на подобни инциденти, добави тя.
/РИ/