Традиционното „Коледно надиграване“ в Русе събра днес около 800 танцьори. Организатор е Фолклорен танцов театър (ФТТ) „Найден Киров“ в партньорство с Общината. Това каза за БТА Богдан Донев, главен художествен ръководител на ФТТ „Найден Киров“.
Надпреварата е в различни възрастови групи, а състезателите се оценяват от жури с председател акад. Любчо Василев – главен художествен ръководител на професионален ансамбъл „Мизия“ в Търговище и заместник-председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, и членове Стоян Господинов – главен художествен ръководител на професионален ансамбъл „Добруджа“ в Добрич, и д-р Деница Анчева – преподавател по класически танц в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.
„Коледното надиграване е най-мащабното фолклорно събитие в културния календар на Община Русе. Това е среща на музика, танц, песен, където се изявяват клубове и школи, танцови и оркестрови ансамбли. Не на последно място е и единственото по рода си надиграване по двойки, разделени в различни възрастови групи. Зарядът е много голям, емоцията е много голяма и не е случайно, че за втора поредна година се организира в „Арена Русе“ и залата е пълна. Това е лакмус, публиката е лакмус за нашето изкуство“, каза Богдан Донев.
Специален гост на събитието е народният изпълнител Николай Славеев. По този повод танцова школа „Играорци“ подготви и авторска премиерна хореография.
Програмата включва и конкурс „Мис и мистър танц“ в три възрастови групи. Надпреварата е между възпитаниците на общинските фолклорни ансамбли и фолклорен танцов театър „Найден Киров“. За най-артистичния изпълнител са предвидени плакет и грамота. Наградата е на името на Иван Донев – основател на фолклорен танцов театър „Найден Киров“.
„Коледното надиграване“ е част от програмата на Община Русе по повод на коледно-новогодишните празници.
/ЛРМ/







































