Книгата „Живата Конституция“ е писана като хроника на времето, в което продължаваме да живеем, каза авторът й доц. Наталия Киселова, председател на 51-вото Народно събрание, при представянето на изданието в „Културен клуб АБВ“ в централата на партия АБВ, което е част от коалиция „БСП-Обединена левица“.
Книгата включва статии на Киселова, посветени на утвърждаването на правовата държава. На представянето присъстваха политици, представители на академичните и културните среди.
Пред събралите се Киселова обясни, че е приела поканата за събитието преди да е ясна развръзката в парламента, и разказа как се е родила идеята за книгата. Интелектуалецът Умберто Еко повече от две години е бил колумнист на „Кориере дела сера“ и е правил моментни снимки на италианското общество и политика. Моето скромно разбиране беше, че българските граждани трябва да знаят, че все пак има хора, които могат да анализират понякога абсурдните ситуации, за да не се връщаме и правим грешки, които можем да избегнем, обясни тя.
На 8 декември трябва да си кажем, че има оптимизъм, заяви Наталия Киселова. Винаги изборите са изход, но нашето усилие е да не бъдат единствен изход, отбеляза тя.
Много се надявам политическите партии да използват тези седмици, за да влязат в кондиция и да си дадат сметка, че българските граждани искат управление, а не поредни избори, заяви председателят на парламента. Партиите да са в кондиция е едно от минимално необходимите условия за функционираща конституционна демокрация, посочи тя. Моето лично разбиране е, че само и единствено с политически партии в кондиция, с работещи парламент, правителство, президент, обновени институции, а не с изтекли мандати, можем да кажем, че конституционната демокрация функционира, заяви Киселова.
Тя посочи, че политическата криза е изпитание за конституционната ни демокрация. Преди да е ясно, че ще има избори през октомври, съм критикувала текста за онези длъжности, от които може да се избере кой да бъде служебен министър-председател, разказа Киселова. „Нашето разбиране е, че тези длъжности трябва да бъдат попълнени, т.е. да не се избира между по-малкото и по-голямото зло, а да се избира между повече личности. А най-добре би било, ако, разбира се, тази обвързаност на президента бъде премахната, но това е въпрос на Конституционния съд“, заяви председателят на парламента, която е депутат от „БСП-Обединена левица“.
Може да са ви смешни някои от нещата, които съм написала, други да са ви тъжни, но това са моите разбирания, че държавата има нужда от всички нас в условията на диалог, без диалог няма крачки напред, заяви още Наталия Киселова.
При представянето на книгата тя отговори на въпроси на присъстващите, сред които предвид специфичния й тънък хумор в книгата, как й е повлиял Чудомир, и дали ще приеме да бъде служебен премиер, ако се наложи.
Наталия Киселова разказа, че Чудомир е бил учител в училището й в Казанлък, но той не се ползва с много добро име в града, защото не е сменял имената на хората, а ги е описал. По думите й Чудомир е с онова чувство за хумор, което в най-тъжни ситуации може да ни даде сили. Разказът му за Конституцията е много тъжен, но той показва, че и преди 100 години, спазването на Конституцията е било проблем, посочи тя. А дали ще приеме поста служебен премиер, ако се наложи, Киселова отговори с чувство за хумор, че мъжът й не е против.