- Не се вижда компромис и е възможна потребителска криза в Америка

На 9 април Комитетът за регулиране на митата към Държавния съвет на Китайската народна република премахна всички останали съмнения, че търговската война със Съединените щати е навлязла във фаза с две остриета, подобна на която светът не е виждал досега. В отговор на последното увеличение на вносните мита за Китай от президента на САЩ Доналд Тръмп – до 104% от 10 април – Китай повишава собствените си мита до 84%.
В Китай решиха да се ограничат до ставка, съответстваща на общата сума, с която американците повишиха митата за Китай от 2 април. Пекин добави, че ескалацията на митата от Съединените щати е протекционизъм и „икономически тормоз“, който сериозно нарушава законните права и интереси на Китай. В тази връзка Китай отново призовава Вашингтон да се вразуми и да отмени „всички едностранни мита срещу Китай“.
Ответният пакет на Китай традиционно не се ограничава до повишаване на митата. Министерството на търговията увеличи броя на ненадеждните субекти (шест компании, продаващи оръжия на Тайван) с шест и наложи експортни ограничения на още 12 американски компании. Министерството на културата и туризма на Китай посъветва гражданите да се въздържат от пътуване до Съединените щати на фона на търговската война.
И вечерта на 9 април Тръмп обяви нова ставка за Китай – 125%, тази тарифа веднага влезе в сила. В същото време президентът на САЩ обяви 90-дневна пауза на огледалните тарифи за повече от 75 страни, които са съгласни с твърденията му – през това време ще се проведат преговори с тях. „Надявам се, че в близко бъдеще Китай ще разбере, че дните на безнаказано печелене за сметка на Съединените щати и други страни са отминали и вече не са приемливи“, написа Тръмп на страницата си Truth Social. По-късно кореспондентът на FoxBusiness Чарлз Гаспарино, цитирайки източници, написа, че САЩ вече не разчитат на сделка с Китай за TikTok, тъй като „влизаме в търговска война, която е изцяло насочена срещу китайците“.
Конкретното ниво на толкова високи мита – 84, 104 или 154% – е почти без значение от практическа гледна точка, тъй като всякакви тарифи от няколко десетки процента се считат за непосилни, казва Василий Кашин, директор на Центъра за цялостни европейски и международни изследвания към Националния изследователски университет Висше училище по икономика . Страните по същество забраниха нормалната търговия помежду си (търговският оборот между тях през 2024 г. възлиза на $688,28 млрд. – Ведомости), добавя анализаторът, и следователно отговорът на Китай може да се счита за симетричен.
Мъгла от война
На 9 април Информационната служба на Държавния съвет на Китайската народна република публикува бяла книга, озаглавена „Позицията на Китай по някои въпроси, засягащи икономическите и търговски отношения между Китай и САЩ“. В тона може да изглежда по-малко радикално от това, което се случва в реалния живот. Например, той съдържа подробен анализ на това как Китай спазва предишните си търговски ангажименти, а последният му раздел е посветен на това как страните могат да разрешат различията си. Но първите глави са посветени както на щетите, които САЩ вече са нанесли на двете страни, така и на описание на оставащите им интереси в отношенията с Китай. Досега търговската война се води предимно в контекста на търговията със стоки, а не с услуги. Китай припомни, че според Министерството на търговията на САЩ от 2001 до 2023 г. износът на услуги от САЩ за тази страна се е увеличил от 5,63 милиарда долара на 46,71 милиарда долара (8,3 пъти). Това означава, че вносът на американски услуги в Китай също е под съвсем реална заплаха, смята Кашин.
Търговията между страните ще се срине драстично, сигурен е той. КНР все още има много инструменти, които са готови да използват, уверен е експертът, но китайците винаги демонстрират, че политическата отговорност за последствията е само на САЩ, а Пекин само отговаря.
Възможно е да спрете и след това да прекратите договор поради увеличени мита, ако самият договор описва тези действия на държавните агенции като непреодолима сила или по съдебен ред, или ако една от страните декларира значителна промяна в обстоятелствата, казва Владимир Чикин, съдружник в адвокатската кантора „Залесов, Тимофеев, Гусев и партньори“. Сегашното китайско решение е политическо и идеологическо; става въпрос за запазване на лицето и поддържане на стабилна преговорна позиция, смята Сергей Луконин, ръководител на сектор „Китайска икономика и политика“ в ИМЕМО РАН. В същото време, въпреки че Тръмп говори за някаква сделка с Китай, няма конкретни очертания от нея, отбелязва експертът. Въпреки че и двете страни на продължаващата търговска война се насочват към задънена улица, не се вижда признак за възможен компромис или почва за преговори.
Китай като такъв няма за цел да „нарани тежко американската икономика“, казва Ирина Ипатова, водещ експерт по анализи и прогнози на макроикономически процеси в Центъра за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози (CMASF). Според нея ответните мита са по-скоро като Китай да заяви твърдата си позиция в предложените преговори със Съединените щати. Друг въпрос, продължава икономистът, е дали и кога ще се проведат тези преговори, тъй като Китай вече не е „малък брат“, а равностоен събеседник. И това осъзнаване е много трудно за Съединените щати да достигнат.
Отговор на САЩ
След новините за действията на Китай, министърът на земеделието на САЩ Брук Ролинс каза, че обмисля планове за подпомагане на американските фермери да се справят с потенциални загуби. Но министърът на финансите на САЩ Скот Бесент смята, че Пекин ескалира. В същото време американците се готвят да преговарят с около 70 контрагента, уверява той.
„Техният [на Китай] износ за САЩ е 5 пъти по-голям от нашия износ за Китай. Те могат да повишат тарифите – какво от това? – те не разбират опасенията в Белия дом. Според Бесент сега те обмислят „всички опции“ за по-нататъшни действия срещу Китай, включително премахване на компаниите му от американските фондови борси. Преразглеждане на контрола върху износа на капитал също е планирано.
Може би, признава Луконин, американците ще предложат на китайците премахване на ограниченията върху движението на средства в капиталовите сметки, така че юанът да стане наистина свободно конвертируема валута и това ще повиши стойността му. Но подобен сценарий едва ли ще бъде приемлив за Пекин: той няма да се съгласи на сделка, която би ограничила темповете на икономически растеж, което е това, което Тръмп иска.
Вторият възможен вариант за американците е да се опитат да изолират Китай икономически и да създадат изключителна сфера на влияние – Латинска Америка, Европа и Япония, казва синологът. САЩ ще се опитат да обвържат контрагентите си както финансово, така и чрез потока от американски стоки. Но Китай също ще направи същото – ще развие свой собствен технологичен и икономически блок.
Кой ще пострада от това?
Китайските власти, признава Кашин, може да очакват да се развие криза на американския потребителски пазар, тъй като Китай има практически монопол в редица категории на американския пазар, например в сферата на битовата електроника, стоките за бита, някои видове дрехи и детски играчки. От гледна точка на Кашин пазарът на търговия на дребно с нехранителни стоки в САЩ може да се изправи пред криза, по-сериозна от тази в Русия през февруари-март 2022 г. Някои китайски стоки може да бъдат заменени от продукти от Виетнам и Индия, ако бъдат постигнати нови споразумения с тях, но те няма да могат напълно да заменят Китай поради липса на промишлен капацитет.
Британският вестник The Independent пише, позовавайки се на местни жители, че американците се запасяват със стоки от първа необходимост заради въведените от Тръмп големи мита. Тя съобщи, че на фона на ескалиращата търговска война жителите на САЩ купуват всичко „в двойни количества“, както и стоки с дълъг срок на годност. А Ройтерс вече предупреждава за възможна Коледа в САЩ без елхи и празнична украса, тъй като американските търговци на дребно купуват 87% от тези стоки от Китай.
Но Китай неизбежно ще трябва да направи нещо, за да подкрепи икономиката си; Американските мита могат да й попречат да постигне целта си от 5% ръст на БВП до края на годината, смята Луконин. Китайските анализатори оценяват последствията за страната си досега като възможно забавяне на растежа на БВП с 1%, което според Кашин може дори да е надценено.
Китайците във всичките си действия излъчват увереност, че ще спечелят новата търговска война, казва експертът, и наистина имат такъв шанс. Китай няма да се присъедини към онези, които, както се изрази Тръмп, „го целуват задника“ и първи започват преговори, въпреки че по принцип контакти между страните все още не са изключени.
https://www.vedomosti.ru