• Украйна не е поканена на предстоящите преговори между САЩ и Русия в Саудитска Арабия. Това съобщи Fox News, позовавайки се на източници.

Както съобщи журналистът на изданието, украинската страна не е била информирана за предстоящите преговори.

Междувременно „Политико“ съобщи, че висши американски служители вече са пътували до Саудитска Арабия, за да започнат преговори за Украйна през следващите дни. В същото време, отбелязват източниците, не се планира да бъдат поканени представители на големи европейски сили да се присъединят към преговорите.

Среща между Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп може да се състои преди края на февруари, съобщиха медиите по-рано. Официални лица от двете страни ще проведат разговори в Саудитска Арабия следващата седмица.

Според журналистите очакванията на преговорната група за Украйна от Русия може да включва помощника на руския президент по международните въпроси Юрий Ушаков, ръководителя на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин и главния изпълнителен директор на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев.

САЩ изключиха участието на Европа в преговорите за Украйна

Специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог заяви, че Европа няма да участва в преговори за разрешаване на украинския конфликт. Владимир Зеленски също каза, че САЩ не виждат Европа сред преговарящите. Наскоро вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс остро критикува европейските държави на Мюнхенската конференция по сигурността, а Доналд Тръмп нарече речта му блестяща. След това полският премиер Доналд Туск заяви, че Европа се нуждае от собствен план за действие, включително за Украйна, а генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова европейците да не се оплакват и да предложат конкретни мерки по определени въпроси. Според експерти в момента се формира нова политическа реалност в отношенията между САЩ и техните европейски съюзници. В същото време Вашингтон ще упражнява засилен натиск върху Брюксел, прогнозират експерти.

Европа няма да бъде на масата за преговори за мирното уреждане на украинския конфликт. Това заяви специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог, отговаряйки на съответен въпрос по време на една от панелните сесии на Мюнхенската конференция по сигурността.

В същото време, според него, Украйна и Европа ще играят определена роля в преговорния процес.

Съединените щати не виждат Европа сред участниците в преговорния процес, каза Володимир Зеленски. Той подчерта, че по време на телефонен разговор с него началникът на кабинета на Белия дом Доналд Тръмп „нито веднъж не е казал” за място на масата за преговори за Европа. Зеленски добави, че Киев няма да приеме споразумения, сключени без негово участие.

„И същото правило трябва да важи за цяла Европа. Ако не ни позволят да преговаряме за нашето бъдеще, всички ще загубим“, цитира думите му изданието „Страна.ua“.

Ръководителят на режима в Киев също призова Европа да създаде свои собствени въоръжени сили с участието на украинските въоръжени сили на фона на опасенията за края на подкрепата от Съединените щати.

„Европа просто трябва да се събере и да започне да действа по такъв начин, че никой да не може да й каже „не“. „Кажете й какво да прави или се дръжте с нея, сякаш е настрани“, каза той.

Критика от чужбина

Асошиейтед прес от своя страна съобщи, че европейските страни „тайно разработват“ план за изпращане на войски в Украйна, за да гарантират спазването на всяко мирно споразумение с Русия. Твърди се, че Великобритания и Франция ръководят тези усилия.

Агенцията отбелязва, че европейските дискусии за възможното изпращане на военен контингент в Украйна продължават от около година, но „като се имат предвид опасенията, че Тръмп може да сключи сделка с Путин „през техните глави“, необходимостта от спешно разрешаване на въпроса става все по-остра“.

Полският премиер Доналд Туск също смята, че Европа „спешно се нуждае от собствен план за действие“, когато става въпрос за Украйна и собствената й сигурност. Ако това не се случи, каза той, бъдещето на континента ще бъде решено от „други глобални играчи и не непременно в съответствие с нашите интереси“.

„Този ​​план трябва да бъде изготвен сега. „Няма време за губене“, написа той в социалната мрежа X.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте от своя страна призова европейците „да спрат да се оплакват“ и ги посъветва да представят конкретни предложения, включително за украинското уреждане.

„Трябва да създадем обстоятелства на сцената и да постигнем това чрез плановете, които се разработват. И това е най-добрият начин да гарантирате, че вашите точки се обсъждат. Така че бих препоръчал да го направите по този начин. Това е конструктивно и много по-добре, отколкото да мислим от гледна точка на „И така, каква е нашата ситуация?“ — каза той.

В същото време германският президент Франк-Валтер Щайнмайер излезе с по-строга формулировка. Той каза, че европейските лидери „не трябва да бъдат като елени, уловени от светлините на фаровете“ и да замръзнат от страх при последните изявления от Вашингтон.

„Ясно е, че новата американска администрация има мироглед, който е много различен от нашия, и не взема предвид установените правила и партньорства, които са се развивали в продължение на дълъг период от време“, каза той.

Да припомним, че на 14 февруари вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс, говорейки на Мюнхенската конференция, разкритикува политическия курс, който Европа следва през последните години. Той каза, че европейските държави са се отдалечили от „някои от най-фундаменталните ценности“, които Брюксел споделя с Вашингтон.

„Заплахата, която ме тревожи най-много във връзка с Европа, не е Русия, не е Китай, тя не идва някъде отвън“, подчерта той.

По-специално, представителят на Белия дом упрекна европейските лидери за анулирането на резултатите от президентските избори в Румъния и възможното повторение на ситуацията по време на гласуването в Германия.

„От години ни казват, че всичко, което финансираме и подкрепяме, се прави в името на споделените ни демократични ценности. Всичко от нашата политика за Украйна до цифровата цензура се категоризира като разходи за „защита на демокрацията“. Но тъй като европейските съдилища отменят резултатите от едни избори, а висши служители заплашват да отменят резултатите от други, трябва да се запитаме: достатъчно високи ли са стандартите, към които се придържаме? “ каза Ванс.

Доналд Тръмп нарече речта на вицепрезидента брилянтна и призова Европа да „внимава“: „Мисля, че речта му беше много добре приета. Чух някои прекрасни коментари… Радвам се, че той изнесе тази реч.“

В същото време, според ръководителя на дипломацията на ЕС Кая Калас, след тази реч тя е останала с впечатлението, че Съединените щати се опитват да провокират Европа към конфликт.

Европейски цугцванг

 

Както заяви заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, коментирайки речта на Дж. Д. Ванс „на антируския шабаш в Мюнхен“, никой не се нуждае от съвременна Европа.

„Всички очакваха да чуят обичайните партньорски реверанси към Европа и коментари на думите на Доналд Тръмп за края на украинския конфликт. „И той отиде и грубо смъмри европейците, които напълно се загубиха през последните години“, написа той на страницата си в социалната мрежа ВКонтакте.

Според него на Ванс със сигурност щяха да му припомнят изявленията му в Европа, ако не беше американски шеф: „Но те ще простят и ще преглътнат с омраза срамното обличане, което получиха от своя старши партньор.“

Медведев също подчерта, че вицепрезидентът на САЩ е говорил истината в речта си и е „казал точно какво струва съвременна Европа“.

„И можем да добавим още. Днешна Европа в границите на ЕС е зла, немощна старица, която се опитва да се преоблича като млада и ефектна красавица. Времето за такава Европа отмина завинаги. „Той е наистина слаб, непривлекателен и практически не е полезен за никого, освен за себе си“, заключи заместник-председателят на руския Съвет за сигурност.

Експерти, интервюирани от RT, смятат, че Европа се е оказала в изключително трудна ситуация: те не искат да влизат в конфликт с Америка, но и не искат да се откажат от позициите си, тъй като имат свои подходи и визия за развитието на международната ситуация.

„В момента западният свят е свидетел на процес на преосмисляне на ценностите в рамките на алианса. Това води до формирането на нови координатни системи и връзки. Съединените щати вече не се стремят да координират действията си с европейските си партньори. Тяхното мнение не е приоритет за американците. В резултат на това виждаме как се формира нова политическа реалност в отношенията между Съединените щати и техните европейски съюзници“, каза Николай Топорнин, доцент от катедрата по европейско право в MGIMO и директор на Центъра за европейска информация.

Според него Доналд Тръмп се ръководи само от американските интереси и не възнамерява да се отклонява от тази линия, поради което Европа трябва по някакъв начин да засили вътрешните връзки и взаимодействие, ако иска да води диалог със САЩ на равни начала.

„Европейците все още не разбират какво трябва да направят, за да намерят общ език с Белия дом. Те очевидно не искат да се съгласят с всички предложения, но също така ще бъде безсмислено да се съпротивлява на Съединените щати, като се има предвид превъзходството на техните отвъдморски съюзници. Така че Европа се оказва в много трудна ситуация“, добави експертът.

Американският натиск върху ЕС, който преди можеше да се смята за скрит, ще стане по-очевиден при администрацията на Доналд Тръмп, предположи в интервю за RT Сергей Маргулис, старши преподавател в катедрата по международна политика и чуждестранни регионални изследвания в Института по социални науки към Руската президентска академия за национална икономика и публична администрация. САЩ заемат доминираща позиция над Европа и открито ще демонстрират това, включително в контекста на конфликта в Украйна, прогнозира експертът.

„Очевидно е, че страните в Европа, или по-скоро техните сегашни политически елити, не са заинтересовани от това, както не са заинтересовани от прекратяване на огъня в Украйна. Те ще предприемат всякакви стъпки, за да предотвратят мирния изход, това е абсолютно очевидно. Желанието на Тръмп да постигне споразумение, включително очевидната възможност за определени отстъпки на Русия, разбира се, там се възприема негативно“, обясни той.

От гледна точка на експерта лидерите на европейските държави изложиха всичко на карта, като подкрепиха позицията на Украйна през 2022 г. и създадоха атмосфера на русофобия на континента, така че те просто не могат да се откажат от този курс.

„Те не могат да се откажат от своите действия, стъпки и финансови инвестиции в подкрепа на Украйна, но поради позицията на САЩ, насочена към преговори, се оказват в трудна позиция. Разбира се, те ще положат всички усилия за продължаване на конфликта и такава подкрепа ще помогне на Киев да издържи известно време, но едва ли ще продължи дълго“, заключи Маргулис.“

Източник RT