• “Неукротимите лъвове” с осма поредна загуба на световно първенство

Швейцария започна с победа участието си на Мондиал 2022, след като в мач от група „G“ се наложи с 1:0 над Камерун. Така „кръстоносците“ запазиха 56-годишната си традиция да не губят първия си мач на световно първенство. От друга страна „неукротимите лъвове“ записаха осмата си поредна загуба на планетарни шампионати.

Статистически мачът беше равностоен и с поделено владеене на топката, като Камерун имаше лек превес в процентното съотношение. Двата отбора отправиха общо по седем удара към вратите, а „неукротимите лъвове“ имаха с един точен изстрел повече – 4:3. Швейцарците обаче са тези, които имаха по-чистите положения и успяха да вкарат гол.

След поделено първо полувреме „кръстоносците“ откриха резултата в началото на втората част. В 48-ата минута роденият в Камерун Бреел Емболо, от зоната за изпълнение на дузпа, прати топката във вратата на Андре Онана, засичайки подаване по земя на пробилия по дясното крило Джердан Шакири.

В 66-ата минута при аналогична ситуация Рубен Варгас можеше да удвои аванса на Швейцария, но вратарят на Камерун успя да избие удара му в корнер. В добавеното време Харис Сеферович също имаше голова възможност, но Жан-Шарл Кастелено се хвърли в краката му и блокира удара.

В следващия си мач Швейцария се изправя срещу фаворита за световната титла Бразилия. Двубоят е на 28 ноември от 18:00 часа. Четири часа по-рано същия ден Камерун играе срещу Сърбия.

ШВЕЙЦАРИЯ – КАМЕРУН 1:0
1:0 Бреел Емболо (48)

SwitzerlandШвейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силвен Видмер, 4. Нико Елведи , 5. Мануел Аканджи , 13. Рикардо Родригес (90-18.Ерай Чомерт), 8.Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака, 15. Мохамет Соу (72-20.Фабиан Фрей), 17. Рубен Варгас (81-25.Фабиан Ридер), 23. Джердан Шакири (72-19.Ноа Окафор), 7. Бреел Емболо (72-9. Харис Сеферович)
Резерви: 12. Йонас Омлин, 21. Грегор Кобел, 24. Филип Коен, 2.Едимилсон Фернандес, 6. Денис Закария, 9. Харис Сеферович, 14. Мишел Аебишер, 16. Кристиан Фаснахт, 18. Ерай Чомерт, 19. Ноа Окафор, 20. Фабиан Фрей, 22. Фабиан Шер, 25. Фабиан Ридер, 26. Ардсон Яшари
Селекционер: Мурат Якин

CameroonКамерун: 23. Андре Онана, 3. Никола Нкулу, 19. Колинс Фай , 21.Жан-Шарл Кастелето, 25. Нуху Толо, 8. Андре-Франк Замбо Ангиса, 14. Самуел Гуе, 18. Мартин Хонгла (69-5.Гаел Ондуа), 12. Карл Токо Екамби (74-7.Жорж-Келвин Нкуду), 13. Ерик-Максим Чупо Мотинг (74-10.Венсан Абубакар), 20. Браян Мбуемо (82-6.Никола Нгамалеу)
Резерви: 1. Брейди Нгапандуетнбу, 16. Девис Епаси, 2. Жером Нгом Мбекели, 4. Кристофър Ву, 5. Гаел Ондуа, 6. Никола Нгамалеу, 7. Жорж-Келвин Нкуду, 9. Жан-Пиен Нсаме, 10. Венсан Абубакар, 11. Кристиан Басогог, 15. Пиер Кунде, 17. Оливие Мбазио, 22. Оливие Нчам, 24. Енцо Ебосе, 26. Суайбу Мару
Селекционер: Ригобер Сонг

Ал Уакра, „Ал Джануб Стейдиъм“ – 39 089 зрители
Съдия: Факундо Тейо (Аржентина)

По-интересното от мача по минути
1 – Начало на мача
10 –  Брайън Мбемо надбяга защитата на Швейцария и стреля, но вратарят Зомер парира удара му. При добавката Токо Екамби би неточно
30 – Хонгла се озова в добра позиция за удар, макар и от малък ъгъл. Ударът му беше слаб, но въпреки това намесата на швейцарския вратар не беше убедителна
45+2 – Мануел Аканджи стреля с глава след центриране от корнер, но ударът му не уцели вратата на Камерун
45+3 – Край на първото полувреме
——————–
46 – Начало на второто полувреме
48 –  ГОООЛ! Бреел Емболо открива резултата в полза на Швейцария. Той се разписа от зоната за изпълнение на дузпата, след като получи асистенция на пробилия отдясно Джердан Шакири
58 – Чупо-Мотинг излъга Аканджи на аутлиния и от почти никакъв ъгъл пробва удар, но Зомер изби в корнер
63 – Варгас нахлу в наказателното поле на Камерун, но не уцели вратата
65 –  Замбо Ангиса стреля с глава след центриране от фаул на Мбембо, но Ян Зомер спаси
66 –  Великолепно спасяване на Онана, след като Варгас стреля от границата на вратарското поле след пас отдясно
82 – При разбъркване в наказателното поле на Камерун топката се удари в ръцете на двама играчи на тима, но ВАР не намери причина за отсъждане на дузпа