• На 5 ноември американците  вземат решение за нов държавен глава. Кампанията този път беше една от най-непредвидимите. И все още са възможни изненади, включително и поради особеностите на избирателната система. 

Защо 5 ноември?

Датата на гласуване в Съединените щати е фиксирана: първият вторник след първия понеделник на ноември (т.е. изборите не са възможни на 1-ви). Това е записано в конституцията в края на 18 век.
Защо не в събота или неделя, както в други страни? Факт е, че в онези дни фермерите са можели да нямат време да стигнат до големите градове до края на седмицата поради прибиране на реколтата.
Това е запазено, въпреки че е загубило значението си. Американската политическа система е изключително консервативна и е много трудно да се правят промени, особено в конституцията.

Кой гласува?

Всички граждани на САЩ над 18 години имат право да гласуват. Но не и  притежателите на зелена карта.
Всички граждани трябва да се регистрират предварително: лично, по пощата или на уебсайта на Федералната избирателна комисия. В някои щати това е допустимо в деня на изборите, в други – не по-късно от месец предварително. Изключение прави щатът Северна Дакота, където тази процедура изобщо не се спазва.
Тези избиратели, разположени в чужбина (като дипломати и военен персонал), могат да гласуват в деня на изборите по имейл или обикновена поща.
Държавните органи могат да организират предсрочно гласуване за определени категории граждани – хора с увреждания, много възрастни хора, военни и др. На местно ниво се определя и списък на основанията за получаване на неприсъствени бюлетини.
Гласува се и предварително по имейл или обикновена поща. Вторият вариант е малко по-сложен: трябва да получите бюлетина и да я изпратите на адреса на комисията или да я поставите в урната за „предсрочно гласуване“.
По някога се палят урни за предсрочно гласуване, а сега този проблем е особено остър. В този случай местните комисии се свързват с избирателите, за да им издадат нова бюлетина.

Кой точно избира президента?

В повечето държави всичко се определя от просто преброяване на бюлетините, но в САЩ системата е много по-сложна.

Гласуването на 5 ноември е само първият етап. Волята на гражданите се делегира на представители на държавата – избиратели. Това са „специалните“ членове на Демократическата и Републиканската партии: активисти, стари хора, лица, вземащи решения. Списъкът се изготвя на партийни конгреси.
Това също е почит към традицията – преди това беше трудно да се уведомят всички навреме за хода на кампанията и да се осигури народен вот.
Има толкова избиратели, колкото са представителите на държавата в долната и горната камара на парламента. И пропорцията се определя от населението и броя на избирателните райони в даден щат.
Има 535 законодатели, но 538 избиратели, заото Федералният окръг Колумбия (Вашингтон Сити) няма представителство в Конгреса. Но на изборите той има трима делегати.

Как избирате?

Има още един много важен нюанс: при народното гласуване на 5 ноември важи принципът „победителят взема всичко“. Ако кандидат спечели щат с поне един  глас, тогава състезателят няма избиратели. Тоест тези, които го подкрепяха, вече не се вземат предвид.

Само делегатите от Мейн и Небраска се разпределят според резултатите от народното волеизявление (например двама делегати за републиканците и трима за демократите).
Тази система отдавна е критикувана. Оказва се, че не е нужно един кандидат да има мнозинство в цялата страна. Поне минимално предимство се изисква в щатите, които са „дебели“ по отношение на броя на областите. За да спечелите, ви трябват 270 избиратели.
През 2016 г. 65 милиона американци гласуваха за Хилари Клинтън, а 63 милиона за Доналд Тръмп. Но Тръмп спечели така наречените суинг щати Флорида, Айова, Охайо и Северна Каролина, които имат повече делегати. В резултат на това той получи 304 избиратели, докато съперничката му получи само 227.
Състоянието на суинг се променя. През 2024 г. това са Пенсилвания, Джорджия, Северна Каролина, Мичиган, Аризона, Уисконсин и Невада.
Делото Тръмп-Клинтън беше четвъртото в историята. Преди това те спечелиха по подобен начин:
  • Ръдърфорд Хейс през 1876 г., опонент – Самюел Тилдън;
  • Бенджамин Харисън през 1888 г., опонент – Гроувър Кливланд;
  • Джордж У. Буш младши през 2000 г., съперник: Ал Гор.

Какво може да се обърка?

На 41-ия ден след народното волеизявление избраните делегати гласуват. През 2024 г. това ще се случи на 16 декември.
Делегатите са длъжни да спазват партийна дисциплина, така че всичко, което се случва след 5 ноември, се счита за формалност.
Но теоретично нищо не им пречи да действат умишлено. Нарушението се наказва само с глоба, но и то не навсякъде.
Американската история познава примери за „недобросъвестно гласуване“, което обаче не промени ситуацията. И така, през 1860 г. четирима избиратели от Демократическата партия неочаквано излязоха за републиканеца Ейбрахам Линкълн. и демократът Стивън Дъглас загуби с четири ренегатски гласа.
Но това не свършва с избора на делегатите. Един от кандидатите може да поиска повторно преброяване на гласовете от ноември в даден щат. Това се случи през януари 2021 г.: Тръмп призова да се провери Джорджия. Местните власти обаче му отказаха: според закона те сами решават дали да направят това, или не, дори настоящият президент няма право да им нарежда. В този случай държавният глава може да постигне това, което иска чрез съда, но това ще отнеме много време и не е факт, че искът ще бъде удовлетворен.
Тоест собственикът на Белия дом практически няма възможност да повлияе на резултата от изборите след ноемврийското волеизявление. Но след време той може да въведе извънредно положение на федерално ниво. След това изборите се отлагат с няколко месеца, удължава се срокът на кампанията. Този момент е показан в известния американски сериал „Къща от карти“.
Ако всичко мине без подобни инциденти, тогава губещият прехвърля делата на своя наследник веднага след встъпването в длъжност – на 20 януари.
Тази година американците  избират държавен глава за 60-и път. Самият президент ще стане 47-ми. Избира се за четиригодишен мандат. Републиканецът Доналд Тръмп , както знаете, вече спечели през 2016 г. Ако спечели сега, това ще бъде неговият втори и последен мандат в Белия дом: американската конституция не му позволява да се кандидатира отново.
За демократката Камала Харис настоящата кампания е първа, преди четири години тя обяви президентски амбиции, но поради ниски рейтинги напусна надпреварата, подкрепяйки Джо Байдън. И след победата му тя зае поста вицепрезидент.
Сегашният държавен глава издигна своята кандидатура за тези избори и Харис отново трябваше да стане вторият „пилот“. През лятото обаче обкръжението на Байдън го разубеди да не участва в кампанията. Вицепрезидентът беше очевидният заместник.
„Рокадата“ облагодетелства Демократическата партия. Рейтингите на Харис в сравнение с тези на Байдън показват стабилно, макар и бавно, увеличение.
Въпреки това интригата остава. Разликата между демократ и републиканец е в рамките на статистическата грешка, няколко процента.

Програма на Тръмп

Лозунгът на Тръмп от кампаниите му през 2016 г. (успешна) и 2020 г. (загубена от Байдън) не се е променил: „Направете Америка велика отново“.
Що се отнася до икономиката, Тръмп се застъпва за значително разширяване на президентските правомощия и изпълнителната власт, за разлика от Конгреса. Последния мандат Тръмп успя да изпълни редица свои решения чрез заобикалящи решения – президентски укази, които не изискваха одобрение от законодателите. Например, оттегляне от Парижкото споразумение за климата (САЩ се върнаха към него след указа на Байдън), от „ядрената сделка“ с Иран (никога не възстановена).
В икономиката Тръмп се придържа към политика на протекционизъм, като се застъпва за създаването на работни места в Америка. Той обещава да върне продукцията, разположена в чужбина, обратно в Съединените щати.
В социалната сфера Тръмп, както повечето републиканци, се застъпва предимно за ограничаване на правото на аборт (като се вземат предвид продължителността и обстоятелствата на бременността), но не и за пълна забрана.
Във външната политика републиканецът се застъпва за сдържане на Китай и разрешаване на украинската криза, за да се постигне мир с Русия и да не се харчат огромни суми за подкрепа на режима в Киев.
Той многократно е обещавал да прекрати конфликта до дни. Той обаче така и не уточни как точно възнамерява да реализира плановете си.
Тръмп има и други неясни обещания: например, за промяна на избирателната система той заяви, че след четири години американците няма да трябва да гласуват. Какво влага в тези планове също не е ясно.

Програма Харис

Харис, като поддръжник на Байдън, като цяло изразява позициите, заемани от настоящата администрация, но с по-голям акцент върху социалните придобивки.
Сред обещанията са намаляване на данъците за уязвимите категории от населението, намаляване (с възможност за замразяване) на цените на храните и въвеждане на нови данъчни облекчения (например за семейства с деца под шест години).
Харис подкрепя правото на аборт. Тя иска да задължи щатите, които са против това, да получат разрешение от Министерството на правосъдието. Освен това тя се застъпва за легализирането на марихуаната, като не я смята за „преходна дрога“, тоест водеща до допълнителна зависимост от други вещества. Камала Харис се противопоставя на смъртното наказание, като смята доживотния затвор без замяна за по-ефективно наказание.
Във външната политика тя подкрепя сдържането на Китай, но без суровите тарифни мерки на Тръмп: Вашингтон и Пекин трябва да се състезават, а не да се карат. Въпреки това Харис редовно осъжда политиките на Китай спрямо малцинствата и дори е съавтор на поне два закона по тази тема.
Харис е привърженик на връщането към „ядрената сделка“ с Иран.
Що се отнася до Русия и Украйна, Харис многократно е критикувал Москва, обвинявайки руските власти, наред с други неща, в „престъпления срещу човечеството“. Тя обещава на Киев по-нататъшна пълна подкрепа.

Експертно мнение

Американски анализатори отбелязват, че при сегашната разлика от едва няколко процентни пункта всеки фактор може да повлияе на резултата от изборите. Например,  Тръмп примами бившия кандидат на Демократическата партия Робърт Кенеди-младши в своя лагер.

„Не съм сигурен дали подкрепата на Кенеди-младши за Тръмп ще донесе повече гласове. Всичко зависи от това кой е готов да гласува за Кенеди… Кенеди може да привлече в лагера на Тръмп онези, които не са поддръжници на никоя партия. Ще видим какво ще се случи след това „- каза за РИА Новости Пол Готфрид, главен редактор на американския месечен Chronicles: Magazine of American Culture и почетен професор по хуманитарни науки в Елизабеттаун Колидж в Пенсилвания.

Политологът Кийт Престън на свой ред смята, че Кенеди ще привлече повече поддръжници на кандидатурата на Тръмп, отколкото на кандидата на Демократическата партия Камала Харис.

„Резултатите от изборите ще зависят от резултатите от гласуването в щатите на суинг. Въпросът е дали подкрепата на Кенеди ще помогне на Тръмп да получи повече гласове в ключови щати. Вероятността това да му помогне е голяма“, каза Престън пред РИА Новости.

Значението на президентските избори в САЩ

За САЩ

Събитията след последните избори, на които Тръмп загуби от Байдън, показаха, че той не иска да се предава без бой. Сега републиканецът твърди, че е готов да приеме резултатите, ако ги смята за справедливи. Може да се заключи, че той няма да се съгласи с победата на Харис, която Тръмп нарича „умствено изостанала“. Тогава са вероятни бунтове, подобни на тези през януари 2021 г., когато тръмпистите щурмуваха Капитолия.
Идването на Харис на власт повдига и въпроса как тя смята да реализира програмата си.
Победата на Тръмп сама по себе си също не е гаранция за стабилност. Много партийци вече са недоволни от него и открито призовават да се гласува за демократ. Неговите планове за укрепване на президентската власт могат да доведат до конфликт с конгресмените. И в резултат на това теглене на въже между двете власти.

За света

Ключовите съюзници на САЩ, особено в Европа, гледат с тревога на перспективата за завръщането на Тръмп. Той вече поиска партньорите от НАТО да увеличат разходите за отбрана и да разпределят по-справедливо помощта за Украйна.

Така че втори мандат може да се превърне в сериозен тест за отношенията на Вашингтон с европейските столици.
Пристигането на Харис е по-предсказуема история: тя очевидно ще продължи курса на Байдън.

За Русия

Местните експерти са съгласни, че ситуацията за Москва няма да се промени фундаментално. Не забравяйте, че Тръмп, който говори за отлични отношения с Путин, също наложи санкции срещу страната ни.

Мирните му планове за Украйна са под голям въпрос. Дори обемът на помощта за Киев в крайна сметка ще бъде определен в Конгреса за „сядане“ на масата на преговорите. Владимир Путин многократно е заявявал, че Москва е готова за диалог при условия, които я устройват и въз основа на ситуацията на място. Тръмп няма да може да повлияе на това лично. Но е възможно той да се опита; в крайна сметка именно той успя да установи диалог преди няколко години, например със Северна Корея.

Перспективите за победа на Харис в този смисъл са по-очевидни: тя ще продължи да помпа киевския режим с оръжия, да упражнява санкционен натиск върху Русия и т.н.
Отново, както Владимир Путин напомни онзи ден, всеки конструктивен контакт между Москва и Вашингтон ще зависи от поведението на американските власти. Все още е проблематично да се предвиди ясно.
ИЗТОЧНИК: РИА НОВОСТИ