Как използвате технологиите във всекидневието си?

0
6


1. Кое е първото нещо, което правите, когато се събудите?

а) Проверявам социалните мрежи, съобщенията и имейла си.

б) Пускам си музика или подкаст и започвам да се стягам за работа/ предстоящите ми задачи за деня.

в) Изключвам си алармата, след което оставям телефона си настрана и ставам, за да си направя кафе.

2. Как си водите бележки или списъци?

а) Използвам най-различни приложения на телефона, много е удобно. А и винаги мога да си ги настроя да ми дават известие кога какво трябва да направя.

б) Зависи, важните срещи и уговорки си ги вписвам в календара на телефона. Иначе в работата или вкъщи си пиша в бележници и тетрадки.

в) Винаги си нося тефтер със себе си, в който си водя всякакви бележки, информация за срещи, крайни срокове и т.н. Просто предпочитам да пиша всичко на ръка.

3. Колко често влизате в социалните мрежи?

а) През 5-10 минути.

б) През повече от час. Понякога се случва и цял ден да не ги използвам.

в) Нямам социални мрежи.

4. Какво правите, преди да заспите?

а) Цъкам си на телефона и понякога откарвам часове в социалните мрежи.

б) Понякога, ако не мога да заспя, си пускам някое предаване по телевизията или сериал.

в) Чета книга или си пиша в дневника.

5. Как се ориентирате, когато отидете в нов град?

а) Използвам някое от приложенията, които имам на телефона си – така е най-сигурно.

б) Ако имам интернет, използвам картите на телефона си. Но ако съм на място, където няма обхват или покритие, използвам хартиена карта или питам местните хора за ориентир.

в) Винаги си купувам карта на въпросното място или просто питам местните за посоката. Това е много приятен начин да се запознаеш с нови хора.

6. Смятате ли, че телефонът е най-ценната ви вещ, защото на него са всички ваши снимки, любима музика, приложения и други?

а) Да, със сигурност.

б) Не бих казал/а, но със сигурност е най-използваната вещ.

в) Не, разбира се.

7. Използвате ли смартчасовници, гласови асистенти и всякакви такива “умни” джаджи?

а) Да, много са удобни и улесняват ежедневието ми. Непрекъснато следя какво ново излиза на пазара.

б) Само някои джаджи използвам, и то ако наистина ми трябват.

в) Не, избягвам всякакви такива устройства, не искам да ставам зависим/а от технологиите.

8. Работата ви изисква ли непрестанно ползване на компютър или телефон?

а) Да, такава ми е работата, че винаги съм на лаптопа или с телефона.

б) Не ми трябват непекъснато, но е важно да имам телефон в себе си, ако се наложи да уговарям срещи, да пиша имейли и т.н.

в) Не, изобщо не ми трябват за работата.

9. Как четете книги или статии?

а) Изцяло дигитално – или използвам телефона си, или таблет, или на компютъра.

б) Смесено – когато съм си вкъщи, обичам да чета книгите си на хартиено тяло. Но когато пътувам, чета от телефона или таблета си.

в) Винаги на хартия – обичам мириса и усещането на книгата.

10. Когато сте в компания някъде, използвате ли телефона си?

а) Да, често проверявам чатове, известия или гледам какво има в социалните мрежи.

б) Оставям го наблизо, но не го пипам без причина.

в) Оставям го в чантата/ джоба.

Отговори:

Най-много отговори “а”:

Вие сте от хората, които определено са зависими от технологиите. Обичате да сте в крак с новите джаджи, приложения и платформи. Знаете, че това е вреден навик за вас, но все се оправдавате с това, че телефонът или лаптопът ви е нужен за работата, че чакате важно обаждане, че трябва да отговорите на някакъв имейл. С непрестанното присъствие на технологиите в ежедневието ви рискувате да “прегреете”. Не забравяйте да си давате почивка на очите, ума и връзките си от екраните. Все пак има живот и извън онлайн пространството.

Най-много отговори “б”:

Вие сте в златната среда. Опитвате се да не прекалявате с ползването на технологиите и най-вече с телефона. Използвате ги най-вече за работа и да се свързвате с любимите си хора. Понякога обаче ви се случва и да цъкате на телефона си просто защото така си почивате или имате време за убиване. Оценявате ползите на технологиите, но не им се подчинявате напълно. Опитайте се обаче да намалите възможно най-много ползването на тези устройства. Това ще ви се отрази много добре.

Най-много отговори “в”:

Вие сте от щастливците, които не са се пристрастили към тези джаджи. Използвате телефона си само за обаждания и снимки и само когато е нужно, а лаптопа си само за работа. А ако нямате профили в социалните мрежи и не ползвате някакви приложения, спокойно може да си вземете от вече старите телефони с копчета. Според вас е абсолютна загуба на време да прекарвате часове пред екрана – независимо дали на телефона, или пред лаптопа.

Как да си направите детокс от джаджите

Колкото повече се взирате в екраните на телефона, компютъра или таблета, толкова повече си вредите. Може да започнете да имате проблеми с очите, със съня или др. Ето няколко съвета как да използвате технологиите по-малко:

1. Въведете си време без екран. Определете си време от деня ви, през което не трябва да посягате към телефона или компютъра. Най-добре това да е сутрин, като се събудите, или преди да си легнете. Така няма да натоварвате съзнанието си.

2. Минимализирайте известията си. Изключете нотификациите на социалните мрежи, игри и т.н. Оставете ги включени само за приложенията, които наистина са ви важни.

3. Правете си дигитален детокс. Изберете един или няколко дни, в които не трябва да използвате социалните мрежи. Вместо това излезте сред природата или правете нещо с ръцете си – гответе, рисувайте или нещо друго.





Източник 24часа