Настъпи време, когато няма нищо по-уютно от това у дома да заухае на топъл кекс или пухкава питка. Време, в което ароматът на печен хляб изпълва сетивата ни с истинско щастие. И не е достатъчно да си го купим в магазина, защото част от магията е да си го замесим вкъщи.
Използвайте електронна везна
При приготвянето на тесто е много важно да бъдат точно измерени съставките. По-добре не разчитайте за целта на мерителни купи и лъжички и в никакъв случай не го правете “на око”. Електронната везна е достъпен уред, който ще използвате не само при приготвянето на печива. Тя не заема много място, а ще ви спести време и нерви в кухнята.
Яйцата и маслото – на стайна температура
Сигурно сте срещали в рецептите съвет яйцата и маслото да са със стайна температура. Ако нямате време да ги чакате, сложете яйцата за 15 мин в топла вода и те ще са готови за употреба. Маслото пък лесно ще размекнете с помощта на сешоар или в микровълновата фурна.
Месенето
Основното правило е – колкото повече месите, толкова по-добре, но не важи за всички видове печива. Когато правите по-леко тесто – например за бисквити, от прекаленото месене ще се получат в твърди и недобри на вкус печива. Ако към тестото за хляб добавяте мазнина, направете го накрая и постепенно, за да бъде усвоена добре. Не се изкушавайте да добавяте още и още брашно, особено когато в рецептата ви пише “брашно – колкото поеме”. Ако брашното ви е в повече, тестото ще е твърдо.
Намаслявайте с меко масло
Когато не печете в съд с незалепващо покритие, ще се налага да намаслявате допълнително. Най-добре е да го правите с меко масло, а не с разтопено, защото топлината от него ще промени консистенцията на тестото. Освен това не прекалявайте с мазнината, за да не постигнете ефект на пържене вместо на печене. Ако печете маслено тесто, няма да има нужда да намаслявате тавичката допълнително. При всички случаи е най-добре да използвате хартия за печене – така няма да имате и никакви проблеми с измиването на съдовете впоследствие.
Печене
Печете винаги в предварително загрята фурна. Спазвайте времето за печене, указано в рецептата, защото, ако забравите тестото повече във фурната, то или ще изгори, или ще изсъхне прекалено. Не отваряйте вратичката по време на печене, защото ще нарушите процеса и средата на вашия сладкиш ще потъне.
Проверка за готовност
Проверете с помощта на клечка за зъби – като я вкарате в печивото, ако е готово, тя трябва да излезе чиста.
След изпичането
Когато извадите тестената гозба от фурната (важи за хляб, баница, тутманик и т.н.), намажете я с масло и покрийте с влажна кърпа. Оставете я в съда поне 15 мин (важи за всички печива), и я разрежете чак когато е изстинала. Може да режете хляба и сладкиша топли, но в никакъв случай врели.
Още съвети за вашите печива и вкусни рецепти вижте на mila.bg