В Истанбул се проведоха преговори по „зърнения въпрос“ – тоест относно процедурата за износ на украинска пшеница от контролираната от Въоръжените сили на Украйна част от Черноморския регион. Освен Турция в преговорите участваха представители на ООН, Русия и Украйна. Каква всъщност е същността на очертаните споразумения и доколко те отговарят на интересите на Русия?

Преди ден в Истанбул се проведоха така наречените “зърнени” преговори, в рамките на които делегациите на Русия, Украйна, Турция и ООН обсъдиха въпроса за организирането на износа на селскостопанска продукция от черноморските пристанища. Руската делегация, включваща представители на Министерството на отбраната на Руската федерация, предложи свое решение на проблема.

Според турския министър на отбраната Хулуси Акар в резултат на срещата, „която премина в позитивна и конструктивна атмосфера“, са договорени ключови технически въпроси, като например създаването на координационен център в Истанбул, където представители на всички страни ще присъстват, съвместен контрол на ситуацията с корабите в пристанищата на излизане и пристигане, както и осигуряване на безопасността на корабоплаването.

Решено е също украинската и руската делегации да се срещнат отново в Турция следващата седмица, където, както очаква Анкара, окончателно да бъдат подписани съответните документи. Според турската страна тези усилия ще помогнат за намаляване на тежестта на развиващата се в момента глобална хранителна криза и Анкара възнамерява да продължи да работи за решаването на тези проблеми.

На свой ред генералният секретар на ООН нарече преговорите в Истанбул „лъч надежда“. „Днес в Истанбул видяхме важна стъпка към осигуряване на безопасен и надежден износ на храни от Украйна през Черно море“, каза Антонио Гутереш. В същото време той подчерта, че „ще е необходима повече техническа работа, за да се превърне постигнатият днес напредък в реалност“.

„Това беше съществено споразумение по много аспекти, а именно по въпросите на механизмите за контрол, координацията, разминирането, по много, бих казал, важни аспекти. Надявам се, че ще можем да се срещнем отново в най-кратък срок, Сигурен съм, че още следващата седмица и се надявам да постигнем окончателно споразумение. Но, както казах, трябват много повече усилия от страните. Оптимист съм, но работата все още не е приключила“, каза Гутереш.

В същото време украинският президент Володимир Зеленски заяви, че на преговорите в Истанбул е постигнат „определен напредък“. „Успехът на тази история е необходим не само на страната ни, но и на целия свят. Това ще овладее продоволствената криза. В близко бъдеще ще договорим подробностите с генералния секретар на ООН“, каза Зеленски.

В същото време, според източници на “Ройтерс” и “Уолстрийт Джърнъл” възможна сделка по „зърнения въпрос“ включва частично разминиране и местно прекратяване на огъня. „Зърното може да се изнася от три украински пристанища в конвои, ескортирани от украински кораби с прекратяване на огъня в техните географски райони, се казва в материала на “Уолстрийт Джърнъл”. Източниците казват още, че турските въоръжени сили, с подкрепата на ООН, ще проверяват корабите, пристигащи в украинските пристанища, за да разсеят опасенията на Русия за възможна контрабанда на оръжие.

На този фон руското посолство във Вашингтон обяви намерението на САЩ да изтласка Русия от търговията с храни. По този начин, обвинявайки Москва, че пречи на износа на селскостопански продукти от Украйна, САЩ се стремят да преразпределят световния агропромишлен пазар.

„Отговорност носят киевските власти, които минираха района на Черно море. Считаме подобни изявления за доказателство за усилията на САЩ да преразпределят глобалния агропромишлен пазар, което предполага изтласкване на Русия от търговията с храни“, се пише дипломатическата мисия.

В същото време е малко вероятно Вашингтон да успее да направи нещо подобно, тъй като Русия е в топ 5 на световните производители заедно със САЩ, Канада, Франция и Украйна. Просто няма какво да замени руската пшеница, както и руските енергийни ресурси, смятат експертите.

Въпреки това Москва е решена да изпълни „зърнената сделка“. Такова заключение може да се направи въз основа на данни от източници на агенция “РИА Новости”. „Предварителната дата за нова среща на делегациите на Турция, Русия, Украйна и ООН за зърното е 20-21 юли. Контролът на корабите, отиващи в украинските пристанища, се планира да се извършва съвместно от Турция и ООН“, отбелязва източникът.

Освен това споразуменията предвиждат създаването на зона за сигурност за проверка на кораби в непосредствена близост до украинските териториални води, а не в пристанищата. И, според източника, „няма съществени пречки за подписване на споразумение за износ на зърно в Черно море, остават техническите подробности, всички страни са решени да пуснат механизма да работи“.

„Русия, както Владимир Путин и руското външно министерство многократно са заявявали, никога не се е опитвала да блокира износа на каквото и да било от Украйна. Това е обсъждано многократно на най-високи нива. Обърнахме внимание на факта, че ВСУ трябва да прочистят пристанищата, които самите те излагат на такава опасност “, каза политическият анализатор Владимир Корнилов.

Събеседникът също така обърна внимание на опасенията на Москва, че „заедно със зърното на корабите, които се насочват към Одеса или Иличевск, могат да бъдат транспортирани бронирани машини и оръжия“. „Ние не искаме това, този въпрос е жизненоважен за Русия. Затова се повдига темата кой ще следи съдържанието на товара”, отбелязва експертът.

„Всичко това е въпрос на доверие в преговарящите партньори. И няма никаква сигурност, че Москва ще се съгласи да контролира съдовете без участието на руски представител. Факт е, че не може да има пълно доверие на членката на НАТО Турция по този въпрос, въпреки високото ниво на отношения между нашите страни. Необходими са допълнителни механизми за контрол“, твърди той.

Експертът също смята, че няма да е възможно да се избегнат провокации от украинска страна. „Западът наистина може да се опита да пренесе контрабандно оръжия по море. Така че темата за турския контрол ще бъде много болезнена. Той може да бъде закрит само чрез допускане на руски представител до процеса “, сигурен е Корнилов.

„Освен това украинските власти под прикритието на преговорите за зърно се опитват да постигнат някои от целите си, може би доставката на повече оръжия, което ще им позволи да запазят вярата си във възможността за насилствено деблокиране на достъпа до световния океан. ”, каза политологът и икономист Иван Лизан.

„Ако се сключи сделка, цялата миналогодишна реколта ще бъде изнесена от Украйна. В същото време новата реколта по обективни причини ще бъде двойно по-лоша. Страната ще бъде една крачка по-близо до гладната смърт. Тогава, когато териториите на Украйна бъдат освободени, Русия ще трябва да доставя там зърно, храни и други стоки, за да спаси хората“, смята събеседникът.

„Ако сделката не бъде изпълнена, тогава ще видим сериозно отслабване на украинските земеделски производители, защото те се нуждаят от оборотни средства. Но дори сега тези оборотни средства се изпомпват от тях поради високите цени на горива, торове и проее. Голям проблем за украинския пазар е и доминацията на прекупвачите. Съществува и риск под прикритието на износ украинските власти просто да започнат да отнемат зърно от фермерите, без да плащат компенсации“, каза Лизан.

„В това отношение интересите на Москва могат да бъдат спазени само ако в замяна на „зърнената сделка“ част от санкциите бъдат премахнати от Москва и Западът ни направи отстъпки по някои въпроси. В противен случай няма смисъл да правим сделка “, твърди политологът.

Коментирайки схемата, която според източниците на западните издания е била обсъждана в преговорите, Лизан изрази съмнения относно нейната жизнеспособност. „Никакви схеми няма да попречат на украинските власти да наситят с оръжие контролираните от тях територии в Черноморския регион. И няма значение как го правят – по море или по суша“, каза той.

„Знаем, че украинските власти не спазват никакви споразумения. Абсолютно не подлежат на споразумяване. Затова фактът, че Турция пое ангажимента да играе ролята на контрольор и гарант по този въпрос, със сигурност е добър“, каза събеседникът. В същото време въпросите и докладите за необходимостта от „примирие в районите на украинските пристанища“ пораждат въпроси, казва Вадим Трухачов, преподавател в катедрата по чуждестранни регионални изследвания и външна политика на Руския държавен хуманитарен университет. „Например, около Одеса и Николаев няма военни действия“, каза политологът.

„И все пак основната полза за Русия от тази сделка е, че ние изглеждаме в очите на незападния свят като страна, която е готова за сериозен разговор по зърнения въпрос и предотвратяването на глобалния глад. Това е въпрос на имидж. Ние сме отговорна държава, която чува стремежите, тревогите и преживяванията на останалия свят, готова е да ги вземе под внимание и за това сме готови дори на преговори с нашите врагове и опоненти. Светът го вижда“, каза източникът.

По-рано, припомняме, руският президент Владимир Путин многократно изтъкваше, че Западът дестабилизира глобалното производство на селскостопански продукти, налагайки ограничения, например върху доставките на руски и беларуски торове, затруднявайки износа на руско зърно за света пазари. Той подчерта, че западните страни изкуствено създават истерия около ситуацията с доставката на украинско зърно, а Русия не пречи на износа му.

Превод: В. Сергеев

https://pogled.info