Средната разлика между данните за реалния разход на гориво и измерванията на WLTP е 23,7% за бензинови автомобили и 18,1% за дизелови автомобили.
От 2017 г. измерването на разхода на гориво е хармонизирано в световен мащаб. Глобалната тестова процедура, известна като хомологационен цикъл (WLTP), е предназначена да представя по-добре реалните условия на шофиране.
С влизането в сила на този нов стандарт за емисиите и разхода на гориво, Европейският съюз стартира механизъм за мониторинг, за да предостави по-реалистични цифри. Въпреки това, доклад, публикуван от Европейската комисия, сега поставя под съмнение системата WLTP.
Действителният разход на гориво на един автомобил е средно с 20 процента по-висок от този, деклариран от производителите след извършване на измервания с помощта на цикъла WLTP.
Според документа средната разлика между реалните данни за емисиите на CO2 и разхода на гориво и тези, получени от измерванията на WLTP, е 23,7% за бензиновите автомобили и 18,1% за дизеловите.
Подобрение на системата WLTP в сравнение с използваната преди това NEDC все пак има. Числата, получени от текущите измервания, са намалили тези разлики с реалността наполовина в сравнение с предишната система NEDC.
Комисията също така внимателно проучи плъъгин хибридите. Констатациите в доклада заключават, че действителните емисии на CO2 от plug-in хибридите са 3,5 пъти по-високи от отчетените в WLTP. Изводът е, че шофьорите не ги зареждат с ток и не се възползват от предимствата на електрическото шофиране с този тип двигатели, пише испанският вестник El Pais.