- Земетресение 3,3 по Рихтер бе регистрирано в Несебър
Няколко земетресения бяха регистрирани в района на Несебър, като най-силното от тях е с магнитуд 3.3 по скалата на Рихтер.
По данни на Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, трусът е станал снощи, в 23:09 ч. българско време и е бил с епицентър на 30 км от Бургас и на 380 км от София.
Справка в секция „Сеизмологогия“ в сайта на БАН обаче сочи, че е имало и две предшестващи, по-слаби земетресения.
В 23.03 ч. е имало в същия район трус от 2.5 по скалата на Рихтер, 2 минути след това – 2.1 по Рихтер и вече в 23.09 ч. – 3.3 .
В 23.24 ч. е имал още един по-слаб – 2,4 по скалата на Рихтер.
Към момента все още няма данни дали е усетен.
Черно море е регион с умерена до ниска сеизмична активност, но с повишен риск в крайбрежните зони поради геодинамичните процеси и активните разломи в околните територии.
Обща сеизмична характеристика за Черно море
-
Честота на земетресенията: Средно в Черно море се регистрират около 35 земетресения с магнитуд над 3.0 годишно.
-
Магнитуд: Повечето земетресения са с магнитуд под 4.0, като по-силни събития се случват рядко.
-
Разпределение: Сеизмичната активност е по-висока в периферните зони на морето, особено в близост до активни разломи и тектонски граници.
Основни сеизмични зони
-
Североизточна Турция и Кавказ: Тук се наблюдава повишена сеизмична активност, свързана с взаимодействието между Анатолската и Евразийската плочи.
-
Крайбрежието на Крим: Регионът е подложен на напрежения поради сблъсъка между Евразийската и Арабската плочи.
-
Североизточна България (районът на Шабла и Калиакра): Исторически е известен с разрушителни земетресения, включително това от 1901 г.
Сеизмични рискове
-
Цунами: Макар и рядко, земетресения в Черно море могат да предизвикат цунами. Пример за това е събитието от 1901 г., което доведе до вълни с височина 4–5 метра и значителни разрушения по българското и румънското крайбрежие.
-
Крайбрежна уязвимост: Гъсто населените и туристически райони по крайбрежието са особено уязвими при силни земетресения и последващи явления като свлачища и цунами.
Черно море е регион с умерена сеизмична активност, но в историята му са регистрирани няколко значими земетресения. Ето списък на десетте най-силни земетресения, станали в или около Черно море:
Топ 10 най-силни земетресения в Черно море
-
31 март 1901 г. – край нос Калиакра, България
Магнитуд: 7.2
Интензитет: X (по скалата на Меркали)
Дълбочина: 14 км
Последствия: Над 1 200 разрушени сгради; генерирано цунами с височина 4–5 метра, което опустошава крайбрежни селища в България и Румъния. -
11 септември 1927 г. – край Гурзуф, Крим, Украйна
Магнитуд: 6.7
Дълбочина: 35 км
Последствия: Значителни щети в Кримския регион. -
12 юли 1966 г. – Черно море, близо до Сукко, Русия
Магнитуд: 5.7
Дълбочина: 39 км
Последствия: Умерени щети в югозападна Русия. -
9 ноември 2002 г. – край Киевское, Краснодарски край, Русия
Магнитуд: 5.5
Дълбочина: 10 км
Последствия: Умерени щети в района. -
18 март 1957 г. – край Севастопол, Крим, Украйна
Магнитуд: 5.5
Дълбочина: 15 км
Последствия: Щети в Севастопол и околните райони. -
27 август 1992 г. – край Абрау-Дюрсо, Краснодарски край, Русия
Магнитуд: 4.8
Дълбочина: 19 км
Последствия: Леки щети в югозападна Русия. -
3 октомври 2004 г. – край Нуфару, Тулча, Румъния
Магнитуд: 4.8
Дълбочина: 31 км
Последствия: Леки щети в района на делтата на Дунав. -
22 юни 2023 г. – край Форос, Крим, Украйна
Магнитуд: 4.7
Дълбочина: 21 км
Последствия: Незначителни щети в южната част на Крим. -
11 април 2022 г. – край Зонгулдак, Турция
Магнитуд: 4.6
Дълбочина: 10 км
Последствия: Леки щети в северната част на Турция. -
3 декември 2012 г. – край Шабла, България
Магнитуд: 4.5
Дълбочина: 10 км
Последствия: Незначителни щети в североизточна България.
Тези събития показват, че макар и по-рядко, в Черно море се случват значими земетресения, които могат да имат сериозни последици за крайбрежните региони. Особено важно е да се отбележи земетресението от 1901 г., което предизвиква цунами и значителни разрушения.
Цунамито от 544/545 г. сл. Хр.
-
Археологически доказателства: Храмът на Кибела в Балчик, датиран от елинистическия период, е погребан под слой пясък и морски седименти, което предполага внезапно наводнение.
Според археологически изследвания, в средата на VI век силно земетресение предизвиква цунами, което залива крайбрежните райони на Черно море, включително Балчик. Храмът на Кибела е разрушен и погребан под морски отлагания, което свидетелства за мащабно наводнение.
Тези събития подчертават сеизмичната активност в региона на Черно море и потенциалната опасност от цунами за крайбрежните общности като Балчик.
НДТ/ИИ
Японски сеизмолог със страшна прогноза за Истанбул: Земетресенията от вчера са нищо в сравнение с това, което следва
Силният удар от 6.2 по Рихтер, който преживя Истанбул в сряда, ще е нищо в сравнение с това, което се готви за мегаполиса. Японският експерт по земетресенията Йошинори Мориваки, предупреди пред CNN TURK, съседите ни да очакват земетресение от 7.5 по Рихтер. Поведението на земните пластове и неспиращата активност, както и периодичността на трусовете в района, проследени около 300 години назад, водят до това заключение. Мориваки припомни важен детайл, като посочи датата на последното земетресение.
Водещият по CNN TURK каза в ефир: „Кръвта ми се смрази“, когато се изправи пред поразителните думи на японеца. Последователните земетресения в Истанбул с сряда предизвикаха паника.
След удара с магнитуд 6,2, станал край бреговете на Силиври, бяха направени различни изявления от експерти.
Японският експерт по земетресенията Йошинори Мориваки , който и преди привличаше вниманието с оценките си, направи поразителни предупреждения за Истанбул в анализа си по CNN TURK. Мориваки обърна внимание на критична подробност относно датата на земетресението. Ето акцентите от изявленията на Мориваки:
„Все още не сме преживели това очаквано силно земетресение в Истанбул. Докато разломът Измит беше облекчен от земетресението през 1999 г., беше създаден натиск върху разлома Централна Мармара. Очаква се земетресение по този разлом. Тук има плюс или минус 25 години или 30 години. Много е трудно да се предвиди. Може да се каже, че сме една крачка по-близо до страшно земетресение. Очакваме земетресение с магнитуд 7,5 в този регион. Земетресението в Мараш е продължило 1 минута, земетресението с магнитуд 9 по Рихтер в Япония продължи 3 минути и след като спря, последва ново 3-минутно земетресение. Хората трябва да се крият в стабилни сгради, но проблемът в Турция са незаконните и неодобрени постройки. Те са опасни“.
Относно вероятността от цунами, японският сеизмолог уточни: „Дори в малка чаша може да се образува вълна. Големи вълни се образуват и в океаните. Не очаквам много голямо цунами в Мармара, може да е най-много 1 метър. Най-лошият сценарий е 3 метра, което означава 1 етаж. При вълна с такава височина, не е възможно да избягате с плуване. Можете да избягате само като се хванете за дърво или нещо подобно“. Мориваки разгледа опасността от страшно земетресение в близко бъдеще, като припомни земетресенията от 1509 и 1766 г.: „Разликата във времето между тях е 257 години. Ако добавим 257 години към годината 1766, ще стигнем до годината 2023.
Това е натрупана енергия.
Ако погледнем проведените проучвания, тази картина се оказва вярна. Сега може да са минус 20 години. Градската трансформация трябва да се извърши бързо. Ще дойде голямо земетресение. Не е въпросът дали, а кога ще се случи. То е в бъдещето.“
Ученият споделя страшните си прогнози и пред Habertürk TV:
„Краткотрайното земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер, което се случи в Истанбул вчера, се случи край бреговете на Силиври и в Централната падина на Мармара.
Има 60 процента вероятност от земетресение в Мармара в рамките на 30 години. Има голям риск от земетресение за Истанбул. Земетресенията може да продължат през следващата седмица след това земетресение и е необходимо повишено внимание.
Мармара има северен и южен клон. Южният клон започва от Дюздже. Той отива в Бурса, Балъкесир и Чанаккале. Голямо земетресение се случва тук на всеки 100 години. В този регион също има 200-годишно забавяне и то е изтекло.
Северният клон минава през Гебзе от Централния разлом на Мармара. Аз живея в Тузла. Анадолската страна е мека земя, усетихме земетресението с магнитуд 6,2 в Силиври. Авджълар и Бююкчекмедже усетиха земетресението повече от Силиври.
Линиите на разлома в Егейско море са тънки и къси, така че може да не са много разрушителни. Но в Гърция тези разломи могат да причинят земетресение с магнитуд 7. Има и региони в Източен Анадол, където се очакват земетресения и те са известни. И Турция, и Япония са земетръсни страни и трябва да сме подготвени. Ако и държавата, и нацията са подготвени за земетресение, можете да намалите щетите със 70 процента.
50 процента от сградите в Турция са незаконни, неконтролирани структури. Държавата и общините определено трябва да се съсредоточат върху това. По време на земетресение човек трябва да остане в триъгълника на живота. Като легнете до легло, можете да се предпазите от тежестта на шкафа, който може да падне върху вас. Дори ако бетон падне, ще имате шанс да оцелеете в пролуката.
Стълбите са най-опасните места по време на земетресение . Не трябва да се изправяте и да се опитвате да избягате по време на земетресение. Асансьорът е опасен. Човек може да живее без вода 72 часа.
Ако има вода, човек може да оцелее по-дълго. Трябва също така да пиете вода с капачката на бутилката и да я използвате пестеливо. Носенето на малко шоколадче със себе си В спасителния комплект определено трябва да има и свирка.“ https://trud.bg