Италианската мафия печели над 3 милиарда евро годишно в сектора на туризма и се готви да инкасира още повече благодарение на предстоящите в близко бъдеще големи събития в страната. Това предупреди днес институтът „Демоскопика“ (Demoskopika), цитиран от Франс прес и БТА.
Организираните престъпни групи, които се прицелват в уязвими компании, хотели и ресторанти, печелят понастоящем 3,3 милиарда евро годишно и се готвят да се възползват от отбелязването на Юбилея на Католическата църква и Зимните олимпийски игри.
„Над италианския туризъм е надвиснала заплаха. Олимпийските игри в Милано-Кортина през 2026 г. и Юбилея през 2025 г. разпалват апетита на мафията“, твърди в доклада си президентът на института Рафаеле Рио.
Мощната калабрийска мафия – Ндрангета печели половината от общия оборот, следвана от Камората, Коза Ностра и организираните престъпни групи от южния италиански регион Пулия.
Макар и корените на различните мафиотски групи да са от италианския Юг – Ндрагетата се ражда в Калабрия, а Камората в Кампания, те са спечелили около 1,5 милиарда евро благодарение туризма в богата северна част на страната, според доклад.
„Над 7000 уязвими компании рискуват да се превърнат в лесна плячка на криминални формирования“, предупреждава Рио, уточнявайки, че около 15 на сто от 48 000 затруднени фирми в сектора, са задлъжнели или без ликвидни средства, което ги прави уязвими към „предложенията“ за помощ на мафията.
Мафиотските групи отпускат пари на компании при крайно неизгодни условия и ги използват за пране на пари, идващи от криминални дейности.
„Мафиотските структури изграждат система за социална помощ, която „премазва“ изпитващите трудности предприемачи“, уверява Рио. „Обещават финансово оцеляване, покриват разходите и гарантират ликвидност, но на твърде висока цена : контрол или цялостно придобиване на компаниите“, добави той.
„Тази перверзна система не само укрепва мощта на мафиотските фамилии на територията, но и подхранва порочния кръг на пране на пари, лихварство и изнудване, който задушава законната икономика в страната ни“, заключава Рио.